Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

На станції «Гайчур» у пам’ять про депортованих селян встановлять пам’ятний знак

4 березня 2019 - 10:31

До 85-х роковин Голодомору 1932-1933 років у Тернуватській селищній раді за участі заступника директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Олександра Зубченка, представників Новомиколаївської та Гуляйпільської райдержадміністрацій відбулася нарада, присвячена увічненню пам’яті жертв сталінських репресій 1930-х років.

Про трагедію на залізничній станції «Гайчур» у травні 1931 року розповів відомий краєзнавець, член Національної спілки журналістів України Іван Кушніренко. Разом із істориком Володимиром Жилинським, який, на жаль, вже пішов із життя, вони зібрали та видали спогади очевидців тих подій П.Міщенка, М.Духонченка та А.Богословської.

На станцію силоміць звезли сотні жителів сіл Староукраїнка, Скотувате, Криничне та Цвіткове. Серед них – учасники Української революції 1917-1921 років, селянського повстанського руху,  розкуркулені селяни та їхні родини, включно із немовлятами та стариками.  Виселення до Сибіру було помстою комуністичної влади за спротив колективізації, небажання українців йти у колгоспне рабство.

Людей били та вантажили у товарні вагони, багато хто помер у дорозі через голод, антисанітарію та нестачу води.  Ешелоном лунали стогін та крики. Жертвами депортації стали родини Міщенків, Духонченків, Морозова, Хохотви, Тилика, Пахаря, Глушка, Галчинського та інших наших земляків.  Їхні нащадки досі живуть на Гуляйпільщині та Новомиколаївщині.

Кінцевим пунктом страшного шляху було м. Богословськ (нині – Карпінськ) у Свердловській області Російської Федерації. Після двох тижнів перебування у концтаборі, який обладнали на центральній площі міста, частину «спецпоселенців» відправили до сел. Галка у глухій тайзі, а інших – зігнали на хутір Тимофіївський або до шахт. Більшість депортованих загинули від каторжної праці та нелюдських умов життя.

Ініціативу обласної влади про вшанування жертв більшовицького терору підтримали селищний голова Олександр Бабанін та начальник станції Олександр Середа. Біля вокзалу планують встановити пам’ятний знак, провести благоустрій території та висадити вишневий сад у пам’ять про загиблих.

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

Читайте також

Троє поранених внаслідок російських атак по Пологівському району. Серед них двоє дітей.

Фонд державного майна України запрошує взяти участь в орендних аукціонах. Лоти – приміщення у Запоріжжі для розміщення платіжних терміналів

Держприкордонслужба: наявність військово-облікового документа під час перетинання кордону обов’язкова

«Цифрова трансформація соціальної сфери – це зручність, комфорт та безпека людей», – заступник Міністра соціальної політики Костянтин Кошеленко

Вісім адміністративних послуг в одному вікні: Ірина Верещук ознайомилася з роботою проєкту «Я - ветеран» у Запоріжжі

СБУ викрила агентурну мережу, учасники якої створювали клони урядових чат-ботів для виявлення проукраїнських активістів на Запоріжжі

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 17.07.2024

Впродовж доби окупанти завдали 416 ударів по 8 населених пунктах Запорізької області.

Робота підприємства переробної промисловості у прифронтовому регіоні: бізнес і влада готові спільно вирішувати проблеми

Запорізькі фермери годують країну та світ, працюючи в 30 кілометрах від лінії фронту – Уряд підтримує незламних аграріїв

​Як уникнути перегріву під час сильної спеки?

Держпродспоживслужба попереджає про загрозу ботулізму та кишкових інфекцій через аномальну спеку