Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Інформаційний ряд

Організація, проведення та результати роботи Держінспекції цін в Запорізькій області щодо надання висновків економічно обґрунтованих планових витрат на окремі види житлово-комунальних послуг

3 вересня 2007 - 14:28

Організація, проведення та результати роботи Держінспекції цін в Запорізькій
області щодо надання висновків економічно обґрунтованих планових витрат на
окремі види житлово-комунальних послуг

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.05 №342 втратив чинність п.16 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.96 №1548, яким надавались повноваження обласним державним адміністраціям щодо встановлення тарифів на послуги теплопостачання, водопостачання, водовідведення, прибирання, вивезення та знешкодження твердих побутових відходів і рідких нечистот, граничних розмірів плати за проживання у гуртожитках.

Виконавчі органи місцевого самоврядування відповідно до Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” виконують повноваження щодо встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, які надаються підприємствами та організаціями відповідної комунальної власності та погоджують ці питання з підприємствами, установами організаціями інших форм власності.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.07 р. №297 „Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України” на державні органи з контролю за цінами покладено додаткові функції з надання висновків щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат, пов'язаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням теплової енергії, наданням послуг із централізованого водопостачання та водовідведення, централізованого опалення і постачання гарячої води, вивезення побутових відходів та технічного обслуговування ліфтів.

На виконання зазначеної постанови Держцінінспекцією розроблено та наказом Міністерства економіки України від 07.03.2007 №67 затверджено „Порядок надання висновків щодо економічно обґрунтованих планових витрат на виробництво деяких житлово-комунальних послуг”, яким визначено процедуру їх надання.

Протягом березня – вересня поточного року до облдержцінінспекції надійшло 200 розрахункових матеріалів від підприємств-виробників житлово-комунальних послуг.

При наданні висновків щодо економічно обґрунтованих планових витрат на їх виробництво фахівцями інспекції проводиться детальний економічний аналіз з розробкою відповідних пропозицій, з урахуванням інтересів як споживачів, так і виробників послуг.

Так, за звітний період облдержцінінспекцією надано 105 висновків (57,4% від розглянутих) щодо економічного обґрунтування планових витрат на виробництво послуг. В тому числі про економічно обґрунтовані витрати – 55 та про економічно не обґрунтовані – 50. Тобто, 25% тарифів комунальники намагалися підвищити необгрунтовано. Повернуто без розгляду з різних причин – 78.

Кількість наданих позитивних висновків

55

Кількість наданих негативних висновків

50

В тому числі:

В тому числі:

Тепло

8

Тепло

7

Вода

25

Вода

27

Стоки

10

Стоки

9

Вивезення твердих побутових відходів

9

Вивезення твердих побутових відходів

6

Технічне обслуговування ліфтів

3

Технічне обслуговування ліфтів

1

Кількість матеріалів, направлених повторно

без врахування зауважень ОДЦІ

28

із врахуванням зауважень ОДЦІ

21

 

Як приклад, перевіркою економічної обґрунтованості планових витрат на послуги з водопостачання КП „Дніпрорудненський водоканал ” встановлено завищення:

  • розміру нормативних втрат води в мережах;
  • амортизаційних відрахувань за рахунок застосування прямолінійного методу замість податкового;
  • загально – виробничих витрат за рахунок завищення комунального податку, витрат на паливо, поточний ремонт;
  • витрат з податку на прибуток за рахунок арифметичної помилки.

Після усунення вищезазначених порушень розмір планових витрат в розрахунку на 1 м .куб. води зменшено з 3,36 грн. до 2,95 грн. В перерахунку на плановий річний обсяг надання послуг з водопостачання – 901,6 тис.м.куб. – попереджено обрахування споживачів на суму 369,7 тис.грн.

Всього за час дії зазначеної постанови з урахуванням висновків облдержцінінспекції органами місцевого самоврядування прийнято рішення про затвердження економічно обґрунтованих тарифів для 14 підприємств – виробників послуг (20 тарифів). Як наслідок, попереджено обрахування споживачів на суму понад 6,0 млн.грн.

Розрахункові матеріали, які надаються виробниками послуг, особливо в сільській місцевості, не відповідають вимогам діючих нормативних актів. Фахівці, якими проводяться розрахунки, не дотримуються галузевих норм, нормативів та стандартів, іноді на підприємствах відсутня нормативна база взагалі.

Багато часу спеціалістами інспекції витрачається на консультації представників підприємств, а частіше це відбувається у вигляді навчання з формування тарифів на окремі послуги.

Вважаємо, що без координації дій органів місцевого самоврядування щодо дотримання діючого законодавства в сфері надання житлово-комунальних послуг та формування тарифів на них постала ситуація „не зрушить з місця ”.

Позитивні зрушення у напрямку вдосконалення механізму формування тарифів на житлово-комунальні послуги, в зв'язку з наділенням Державної інспекції з контролю за цінами повноваженнями з надання висновків щодо економічного обґрунтування витрат виконавців/виробників послуг – це можливість здійснювати прозоре та об'єктивне формування тарифів і дієвий контроль в даній сфері.

Читайте також

Залізничники Придніпровської залізниці відзначили професійне свято

Фізичне та ментальне здоров’я чоловіків: як його зберегти та попередити розвиток хвороб, розповів заступник гендиректора Запорізького обласного ЦКПХ

Поглибити знання про сучасну історію України можна безоплатно та онлайн: Мінмолоді підготувало добірку курсів

«Національний кешбек»: все більше запоріжців доєднується до державної програми

Військовослужбовець із Новоолександрівської громади отримав крісло колісне завдяки підтримці громади та волонтерів

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 04.11.2024

55-річна жінка та 45-річний чоловік отримали поранення внаслідок ворожої атаки по Пологівському району

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 03.11.2024

Впродовж доби окупанти завдали 266 ударів по 10 населених пунктах Запорізької області

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 983-го дня повномасштабного вторгнення

Українці зможуть придбати ліки та медичні вироби за програмою «єПідтримка»

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 02.11.2024