Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Фізичне та ментальне здоров’я чоловіків: як його зберегти та попередити розвиток хвороб, розповів заступник гендиректора Запорізького обласного ЦКПХ

4 листопада 2024 - 16:00

Як чоловікам зберегти власне фізичне та ментальне здоров’я? Які фактори впливають на розвиток онкологічних та серцево-судинних захворювань? Які обстеження потрібно робити, щоб виявити серйозні хвороби на ранніх стадіях? Про все це розповів заступник генерального директора з фізичних та хімічних факторів Запорізького обласного Центру контролю та профілактики хвороб Дмитро Макаров під час брифінгу в медіацентрі ОВА.

За даними статистики, середня очікувана тривалість життя чоловіків в Україні нижча на 12 років, ніж у більшості країн Європейського Союзу. Ризики для здоров’я українських чоловіків пов’язані з бойовими діями та поведінковими факторами.

– На війні українці втрачають власне здоров’я, отримують поранення. Крім того, серед факторів ризику є й поведінка чоловіків. Вони більше за жінок вживають тютюн, алкоголь, нарковмісні речовини. Така ризикована поведінка призводить до розвитку хронічних захворювань, стає причиною надмірних випадків травматизації, самогубств, дорожньо-транспортних пригод. До того ж чоловіки рідше за жінок відвідують лікарів і частіше – займаються самолікуванням, – повідомив заступник генерального директора з фізичних та хімічних факторів Запорізького обласного ЦКПХ Дмитро Макаров.

Однією з основних причин смерті в усьому світі є онкологічні захворювання. Для чоловіків характерними є рак передміхурової залози та яєчок. Фахівець зазначив, що на початок 2024 року в Запорізькій області було зареєстровано понад 54 тисячі онкологічних хворих, із них більш ніж 2 тис. – це чоловіки з раком передміхурової залози. Факторами ризику розвитку цієї онкологічної патології є вік від 55 років та сімейно обтяжений анамнез, тобто генетика.

– Це серйозне захворювання. Воно має тривалий прихований період і тому – підступне. Симптомом раку передміхурової залози є проблемне сечовипускання: нерегулярне, часте (особливо вночі), утруднене, болісне, із залишками крові в сечі тощо. Чоловіки також можуть мати ерективну дисфункцію або відчувати біль внизу живота, – розповів Дмитро Макаров.

При перших ознаках захворювання слід звернутись до сімейного лікаря або уролога. Медичний працівник може призначити скринінгове обстеження на простатоспецифічний антиген. Це безболісний лабораторний аналіз. Чоловіки мають його здавати раз на декілька років, щоб мати змогу виявити захворювання на ранній стадії розвитку.

Натомість, рак яєчок може розвинутись у чоловіків більш молодшого віку: з 15 до 45 років. На ранніх стадіях він успішно лікується в 95 % випадків.

– Лікарі рекомендують практикувати самообстеження тестикул раз на декілька місяців. Якщо ви помітили ущільнення, зміну форми, припухлість, маєте болісні відчуття тощо, то це є сигналом для відвідування уролога, – наголосив заступник генерального директора з фізичних та хімічних факторів Запорізького обласного ЦКПХ.

Перша причина смертності й інвалідизації серед населення – серцево-судинні захворювання. Факторами ризику розвитку цих патологій є спадковість, ожиріння, підвищений артеріальний тиск, нездорове харчування, малорухливий спосіб життя тощо. Щоб попередити розвинення серцево-судинних хвороб, експерт радить чоловікам контролювати свій тиск, масу тіла, рівень цукру та холестерину в крові. 

Впливають на здоров’я чоловіків й шкідливі, небезпечні умови праці. Фахівець зауважив, що 93 % із 217 зареєстрованих у 2023 році в Запорізькій області осіб із хронічними професійними хворобами були чоловіками.

Важливим питанням залишається ментальне здоров’я чоловіків. Понад 10 мільйонів українців потребуватимуть психологічної допомоги після закінчення війни. Однак у суспільстві існує певна стигма щодо проявів емоцій чоловіками. Дмитро Макаров закликав чоловіків не соромитись звертатися по психологічну підтримку до близьких та лікарів, зокрема й до сімейних. Вони можуть направити пацієнта до вузького спеціаліста. 

Наостанок фахівець Запорізького обласного ЦКПХ надав рекомендації, як громадянам зберегти та покращити власне здоровʼя. 

– Киньте шкідливі звички, зокрема тютюнопаління, вживання алкоголю. Більше рухайтесь, не менше 30-40 хвилин на день будьте фізично активними. Їжте здорову їжу, вживайте більше овочів, зелені та фруктів. Надавайте перевагу цільнозерновим продуктам, нежирним сортам мʼяса та риби. Також я раджу регулярно контролювати артеріальний тиск, перевіряти рівень цукру та холестерину в крові, відвідувати сімейного лікаря для обстежень. Не забувайте отримувати насолоду від життя, – підсумував заступник гендиректора з фізичних та хімічних факторів Запорізького обласного ЦКПХ Дмитро Макаров.

Читайте також

Впродовж доби окупанти завдали 421 удар по 12 населених пунктах Запорізької області.

Христос народився! Славімо його!

У п’ятьох людей виявили онкозахворювання на ранній стадії: підбито підсумки міського пілотного проєкту «Онкоскринінг на рівні закладів охорони здоров’я»

Руханки на перервах, безоплатне харчування та група продовженого дня: у «підземній» школі в Запоріжжі триває освітній процес

Через що можуть скасувати пенсію та як пройти ідентифікацію: роз’яснення від Пенсійного фонду України

Пункти незламності в Запоріжжі готові приймати відвідувачів цілодобово: за необхідності вони розгорнуть додаткові потужності

В Запоріжжі через несприятливі погодні умови може відчуватися неприємний запах

Програма перекваліфікації жінок на операторів сільськогосподарської техніки: відкрито конкурс

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 24.11.2024

Впродовж доби окупанти завдали 200 ударів по 13 населених пунктах Запорізької області.

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 1034-го дня війни

Як скористатися державними послугами після кібератаки?