В офіційному Медіацентрі при ОДА під час брифінгу директор Департаменту культури та інформаційної політики ОДА Владислав Мороко розповів про охорону культурної спадщини в зонах обміління Каховського водосховища на території Запорізької області.
З наслідками терористичної атаки ворожими військами Каховської ГЕС зіштовхнулись в майже всіх сферах, в тому числі культурній. В результаті різкого падіння рівня води в самому водосховищі, розмиття берегів та обміління територій відкрився доступ до історико-культурних територій, що були затоплені під час будівництва дамби, зокрема до Великого Лугу та о. Хортиця. Там розташовані частково досліджені пам'ятки культурної спадщини різних історичних періодів, що приваблюють “чорних археологів”.
-
Фактично обмілілі території Каховського водосховища та р. Дніпро стали для копачів своєрідним клондайком. Як тільки з'явилась можливість, вони одразу ж кинулись “полювати за скарбами”. Потрібно пам'ятати, що така діяльність заборонена. Облдержадміністрацією у співпраці із ГУНП вже вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності осіб, що займаються незаконними археологічними дослідженнями, - наголосив Владислав Мороко.
Всього у зону ризику потрапило 15 таких пам'яток, як національного, так і місцевого значення. Крім археологічних знахідок, там можна наштовхнутись на залишки вибухонебезпечних предметів часів Другої світової війни. Такі знахідки становлять реальну загрозу для життя та безпеки людей.
Вже розроблено низку рекомендацій з метою захисту археологічних об’єктів для органів місцевого самоврядування, Національної поліції, тощо. Зокрема, проінформувати населення стосовно відповідальності за проведення незаконних розкопок у місцях культурної спадщини, посилити роботу з протидії діяльності так званих “чорних археологів” та організувати належне археологічне дослідження історико-культурних територій Запорізької області з урахуванням безпекової ситуації та особливостей доступу для дослідників-цивільних у прифронтовій зоні.
Департамент культури та інформаційної політики