Під час брифінгу в офіційному Медіацентрі при ОДА начальниця Служби у справах дітей ЗОДА Антоніна Матвєєва розповіла про захист прав дітей у воєнний період.
-
Служба у справах дітей завжди опікується дітьми, що осиротіли, позбавлені батьківського піклування, або потрапили в складні життєві умови. Коли дитина набуває цей статус, то стає державною дитиною і громада несе відповідальність за навчання, охорону здоров’я та інші життєві моменти, яких потребує дитина. А головне - влаштувати дитину у родину, - пояснила Антоніна Матвєєва.
Обласна служба захисту прав дітей спільно з районними адміністраціями заздалегідь підготувала списки дітей, які потребують евакуації, завдяки чому одразу після початку повномасштабного вторгнення відповідні служби почали процес евакуації.
Протягом лютого і березня 2022 вдалося вивезти 2040 дітей із Запорізької області. Як зазначила посадовиця, найскладніше працювати з сім’ями, тому що вони не хочуть відриватися від дому, залишати свої домівки, адже “вони садили городи, прибрали свої ділянки, будували гойдалки для дітей”. Такі сім’ї погоджувалися на евакуацію лише після довготривалих вмовлянь.
Служба у справах дітей постійно знаходиться в пошуку додаткових шляхів евакуації. Особливу увагу приділяють населеним пунктам на лінії розмежування, де не вщухають обстріли. Так, у прифронтових Оріхові та Гуляйполі перебувало 84 дитини, але завдяки постійній роботі Служби та поліції продовжується евакуація з небезпечних зон. Сьогодні в Оріхові дітей не залишилося, а у Гуляйполі ще перебуває 6 родин, які виховують 11 дітей. Триває евакуаційна робота і у Степногірську, де вмовляємо сім’ї з дітьми виїхати з небезпечних територій.
Запоріжжя стало новим домом для 85 сімей з тимчасово окупованих територій. Це опікунські та прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу. Кожна така родина потребує допомоги, саме тому триває співпраця з міжнародними організаціями. За допомогою такої співпраці стає можливим організувати комфортні умов проживання сиріт та опікунських сімей їх забезпечують побутовими товарами, технікою. Особливо сім’ї потребували ноутбуки, адже кожна дитина має продовжувати навчання, а без техніки це неможливо.
В межах деокупації повернення таких сімей буде значно ускладненим, адже доки зберігається небезпека це неможливо, а значна частина приміщень, в яких раніше мешкали дитячі будинки сімейного типу – зруйновано. Так, ворожими ударами знищено чи пошкоджено 20 таких будинків, знищена також і необхідна інфраструктура поблизу, наприклад садочки, школи, лікарні. На сьогодні з області виїхав 41 дитячий будинок сімейного типу, 23 наразі перебувають за кордоном, а 13 залишаються в межах України.
Завдяки ініціативі першої леді Олени Зеленської незабаром буде організовано відпочинок для дітей та їх опікунів на курортах України. Саме опікуни, які цілодобово піклуються про дітей потребують відпочинку, емоційного розвантаження та безпеки, якої неможливо досягти у прифронтових територіях, де регулярно лунають сирени. Вже в середі червня заплановано перший заїзд в Івано-Франківську область, а у липні дітей відправлять до Буковеля.
Як зазначила Антоніна Матвєєва, Кабінет Міністрів України видав постанову №546 від 1 червня 2023 року, згідно з якою врегульовано деякі питання статусу дітей, батьки яких перебувають в окупації, полоні, або вважаються зниклими безвісти. Так, згідно з постановою значно спрощено процедуру отримання відповідного статусу дитиною, яку евакуювали з тимчасово окупованих територій, без батьків чи опікунів. Крім того, наразі є потреба у розробці алгоритму повернення дітей в Україну після завершення бойових дій, аби збалансувати невідповідності у європейському та українському законодавстві прийнято постанову КМУ №547.
Департамент культури та інформаційної політики