Які програми державної підтримки діють у регіоні? На яку допомогу від обласної та міської влади можуть розраховувати підприємці? Як отримати грантові кошти на відкриття власної справи? Ці та інші питання обговорили на четвертій зустрічі з підприємцями за проєктом «Діалог влади та бізнесу». Захід вчергове об’єднав понад 100 підприємців Запоріжжя та області.
– Серед ініціатив, які мають найбільший попит – державна програма «Доступні кредити 5-7-9%». Цьогоріч запорізький бізнес отримав кредити на 1,2 мільярда гривень. З початку повномасштабного вторгнення ця сума складає 4,2 мільярда гривень. Також в регіоні діють урядові грантові програми. Загалом в області профінансовано 170 проєктів на майже 105 мільйонів гривень, – зазначила заступниця голови Запорізької облдержадміністрації Оксана Матвіїшина.
Також у Запорізькій області запроваджено наймасштабнішу за останні 10 років обласну програму підтримки бізнесу.
– П’ять мільйонів гривень ми спрямували на компенсацію відсотків за кредитами за програмою «Доступні кредити 5-7-9%». На сьогодні ми співпрацюємо з 4 банками. Це Ощадбанк, Укрексімбанк, Укргазбанк та Сенс банк. Найближчим часом доступу до цього інструменту також можуть отримати клієнти ПриватБанку, – зазначила заступниця директора Департаменту економічного розвитку і торгівлі Запорізької ОДА Людмила Грабчилєва.
Долучитися до програми можуть підприємці, які уклали кредитні договори з банками-партнерами, починаючи з 1 січня 2024 року. Максимальний розмір кредиту не повинен перевищувати 10 мільйонів гривень. Підтримка надається як на професійні цілі, так і на фінансування оборотного капіталу суб’єктами підприємництва за програмою «Доступні кредити 5-7-9%».
Окремо розробляється програма, спрямована на підтримку енергонезалежності бізнесу. Вона передбачає відшкодування близько 10% коштів на придбання генераторів та когенераційного обладнання.
Підтримує бізнес і Запорізький обласний центр зайнятості. Підприємці можуть подати заявки на грантові програми. Держава надасть кошти на започаткування власної справи чи підтримку вже наявного бізнесу. Дана ініціатива сприяє зайнятості населення та розвитку економіки прифронтового регіону.
– Підтримка підприємців реалізується завдяки програмам «Власна справа» та «Гранти для ветеранів». В Запорізькій області з початку дії програм грантові кошти отримали 359 заявників. На це спрямували 81 мільйон гривень. Серед отримувачів і внутрішньо переміщені особи – 49 людей. З початку дії програми цією можливістю скористалися ще 17 ветеранів або членів їхніх родин. Спостерігаємо позитивну тенденцію – з липня 2022 року до бюджету України сплачено майже 80 млн грн податків та створено 455 нових робочих місць, – зазначила директорка Запорізького обласного центру зайнятості Зінаїда Бойко.
Окрема увага приділяється перепідготовці спеціалістів. За словами Зінаїди Бойко, з початку року професійне навчання на замовлення роботодавців пройшли 202 особи. 974 отримали ваучери для опанування нової професії. Ще 55 осіб пройшли професійне навчання для учасників бойових дій.
Успішним досвідом участі у грантовій програмі поділився і запорізький підприємець Юрій Русанов – співзасновник компанії ТТХ. Вона спеціалізується на виготовленні одягу та спорядження для військових.
– Ми подали заявку на грант на 250 тис. грн. Щиро дякую за підтримку та інформаційний супровід Обласному центру зайнятості. Нам вдалося виграти грант – на отримані кошти придбали необхідне обладнання та матеріали для виробництва зимової форми. Грантовий проєкт нам дуже допоміг, – підсумував підприємець.
Присутні мали можливість відкрито поспілкуватися з представниками влади, отримати відповіді профільних спеціалістів та поділитися власним досвідом.
Інформацію про час та теми майбутніх зустрічей за проєктом «Діалог влади та бізнесу» можна дізнатися на інформаційних ресурсах голови Запорізької облдержадміністрації Івана Федорова та ЗОДА.