З початку року за сприяння Запорізької обласної служби зайнятості було працевлаштовано 503 особи з інвалідністю. Загалом у базі даних служби зайнятості міститься 1027 вакансій для осіб з інвалідністю.
Фахівці служби пояснюють, що правові принципи працевлаштування осіб з інвалідністю закріплені у низці законодавчих актів, які зобов’язують роботодавця створити спеціальні робочі місця для таких робітників і сприяти їх працевлаштуванню з урахуванням обмежених фізичних можливостей.
Згідно з Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі й громадських організацій інвалідів, а також фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від восьми до 25 осіб – у кількості одного робочого місця.
До квоти зараховуються тільки особи з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним. Особи з інвалідністю, які є зовнішніми сумісниками, у розрахунок квот не входять.
Документом, що підтверджує інвалідність, є висновок МСЕК про групу інвалідності. У ньому визначено види робіт, рекомендовані чи заборонені конкретному співробітнику. Тому не можна працевлаштувати інваліда на роботу, умови якої йому протипоказані.
У працівника – особи з інвалідністю є право пред’явити його індивідуальну програму реабілітації. Ця програма зобов’язує роботодавця виділити особі з інвалідністю спеціально облаштоване робоче місце. За наявності програми та невиконання її умов при перевірках Держпраці на роботодавця чекатиме штраф.
Працівнику можна відмовити в прийнятті на роботу, якщо його професійні якості не відповідають посаді. Коли робітника з інвалідністю направлено на роботу за рекомендаціями МСЕК, то випробувальний строк при прийнятті на роботу йому не встановлюється (ч. 3 ст. 26 КЗпП). Якщо такий працівник самостійно працевлаштується, то роботодавець може встановити йому випробувальний строк.
Відповідно до статті 172 КЗпП на роботодавця покладається обов’язок організувати працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до медичних рекомендацій, установити на їх прохання неповний робочий день або неповний робочий тиждень та створити пільгові умови праці.
Прийняття на роботу особи з інвалідністю оформляється в загальному порядку.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю