Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Для запоріжців пролунали пісні Української революції

23 серпня 2019 - 11:40

У концертному залі ім. М. Глінки Запорізької обласної філармонії за підтримки Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації спільно з Українським інститутом національної пам'яті відбувся концерт гурту «Хорея козацька».

Гурт «Хорея козацька» презентував запоріжцям «Пісні Української революції». Це спільний проєкт Українського інституту національної пам’яті, народного артиста України Тараса Компаніченка та київського гурту «Хорея Козацька», присвячений 100-річчю Української революції 1917-1921 років.

 Вітаючи артистів та глядачів, директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації Владислав Мороко наголосив на важливості подібних проєктів, які відкривають сторінки нашої історії, що свідомо замовчувалися та викривлялися багато десятиліть.  Владислав Мороко також повідомив про заходи з декомунізації та деколонізації, які реалізуються в Запорізькій області. Зокрема, за підтримки Українського інституту національної пам'яті минулого року було відкрито мурал, а цього року буде створено ще два на честь подій Української революції.

Народний артист України Тарас Компаніченко розповів глядачам,  що гурт виконує музику Руси-України різних епох: середньовіччя, ренесансу, бароко, класицизму, романтизму та окремі твори ХХ століття, демонструючи різні пам'ятки української культури. Колектив знаний як в Україні, так і за кордоном. «Хорея» активно гастролює в Україні та поза її межами, бере участь у численних культурницьких заходах.

Репертуар колективу охоплює пісні з різних епох -  від пізнього середньовіччя до кінця ХХ століття. Жанрова різноманітність творів — широка: думи, історичні, героїчні та повстанські пісні, гімни, псалми, канти, духовні концерти. Гурт має багато композицій на слова Григорія Сковороди, Тараса Шевченка, Феофана Прокоповича, Степана Руданського, Івана Багряного, Василя Стуса тощо та на музику відомих композиторів: Миколи Лисенка, Кирила Стеценка, Михайла Гайворонського, Григорія Китастого. 

Проєкт «Пісні Української революції» зібрав твори, знайдені в архівах України та інших країн. Авторами більшості пісень, що увійшли до альбому, є класики української літератури, такі як Олександр Олесь, Грицько Чупринка, Микола Вороний, Христя Алчевська та інші. Композитори – Кирило Стеценко, Микола Леонтович, Олександр Кошиць, Яків Степовий, Павло Синиця, Костянтин Богуславський, Левко Ревуцький. Як упевнилися гості концерту,  ці авторські композиції про прагнення до свободи залишаються актуальними і сьогодні.

Твори, що увійшли до музичної збірки «Пісні Української революції», виконувалися на великих і малих сценах України  1917-1921 років під час урочистих подій, на військових мітингах, відкритті гімназій та університетів. Пісні починали й завершували урочисті зібрання. Їх співали на воєнних позиціях, на шикуванні  військ; їх співали кобзарі, артисти-бандуристи, оперні співаки, просвітянські, військові, студентські хори, Українська Республіканська Капела та Український Національний Хор. Багато творів були забуті і не звучали в Україні ціле століття.

Глядачі бурхливими оплесками дякували виконавцям за прекрасний вокал і віртуозне виконання музики на багатьох старовинних інструментах.

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

Читайте також

Допомога поруч: як діяти постраждалим від ворожих дій запоріжцям

Збитки на сотні тисяч гривень: наслідки масованої атаки ворожими «шахедами» по Запоріжжю

Державний пакет акцій АТ «ІнститутТитану» – на приватизаційному аукціоні

Чергова терористична атака по мирному місту: троє загиблих та троє поранених у Запоріжжі

В Запоріжжі відбулося засідання міжфракційного депутатського обʼєднання «Добробат»

«Сонячний РеСтарт» – новий навчальний курс для ветеранів та ветеранок

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 27.08.2024

Впродовж доби окупанти 208 разів били по 14 населених пунктах Запорізької області.

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 915-го дня війни

Запорізька область на варті безпеки: 427 Пунктів незламності готові приймати мешканців у разі надзвичайної ситуації

Черговий акт тероризму країни-агресорки: загинув чоловік та поранена жінка в одному із сіл Вільнянської громади

Всеукраїнський проєкт «Освітній Суп»: запорізькі школярі можуть долучитися до безоплатних занять з української мови та математики