За ініціативи Запорізького обласного центру соціальної реабілітації дітей - інвалідів проводено курси з підвищення кваліфікації фахівців установ соціальної реабілітації дітей з інвалідністю.
Присутні на курсах фахівці працюють з дітьми з інвалідністю та дітьми групи ризику віком до трьох років.
На відкритті заходу начальник управління соціальних послуг та соціального забезпечення Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Вікторія Герасименко поінформувала слухачів, що в області проживає майже 122 тисячі осіб з інвалідністю, серед них 6,7 тисячі дітей.
В області діють державні і місцеві програми, спрямовані на соціальний захист осіб з інвалідністю. Одним із провідних напрямів є їх реабілітація, яку забезпечують три центри та одна комплексна установа: Запорізький обласний центр соціальної реабілітації дітей з інвалідністю, Центр соціальної реабілітації дітей з інвалідністю Приморської міської ради ОТГ, Центр соціальної реабілітації дітей з інвалідністю Бердянської міської ради та Центр комплексної реабілітації осіб з інвалідністю Мелітопольської міської ради.
Крім них функціонують відділення соціальної реабілітації дітей з інвалідністю у структурі територіальних центрів соціального обслуговування: сім - у закладах терцентру Запорізької міськради, а також Енергодарської міської ради, Пологівської й Оріхівської районних рад.
Щороку у центрах та відділеннях реабілітацію проходить понад тисячу дітей з інвалідністю.
Крім цього, діє Запорізький обласний центр професійної реабілітації інвалідів, у якому громадяни віком від 16 років можуть безкоштовно набути професію, одночасно оздоровитись, отримати комплекс психокорекції та соціальної реабілітації.
Для дітей з вадами фізичного або розумового розвитку функціонують дитячі будинки - інтернати: Запорізький дитячий будинок – інтернат та дитяче і молодіжне відділення у Таврійському будинку інвалідів. Наразі в цих установах перебуває 100 дітей.
Посадовець особливо звернула увагу слухачів на тому, що урядом прийнято розпорядження «Про Національну стратегію реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки та план заходів з реалізації її першого етапу». Йдеться про те, що діти з інвалідністю повинні отримувати всі необхідні соціальні послуги за місцем проживання: це раннє втручання, денний догляд, підтримане проживання, транзитне перебування, а також якісні медичні послуги й інклюзивну освіту.
Головне завдання реформи - попередити потрапляння дітей в інтернатні установи і забезпечити їм сімейні форми виховання.
Відповідне розпорядження на виконання відповідного плану заходів підписано головою Запорізької облдержадміністрації. Ним передбачено перепрофілювання дитячого і молодіжного відділень Таврійського будинку інвалідів у психоневрологічне відділення змішаного типу; відкриття відділення паліативного догляду та підтриманого проживання у Запорізькому дитячому будинку - інтернаті.
За її словами, наразі не йдеться про закриття установ соціальної сфери, а про поступове впровадження в них інноваційних методів роботи.
Вікторія Герасименко підкреслила, що система надання соціальних послуг не стоїть на місці, затверджуються стандарти соціальних послуг, у руслі яких мають розвиватися інтернати.
Одним із перших не лише в області, а й в Україні центром комплексної реабілітації осіб з інвалідністю став Мелітопольський центр.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю