Хоча епідсезон ГРВІ та грипу вже розпочався, область навіть не наблизилася до епідемічного порогу. За даними Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації, минулого тижня показник захворюваності ГРВІ на 10 тис. населення складав 48,7, що нижче епідемічного порогу на 25% (епідпоріг для звітного тижня - 68,5). Загалом протягом семи днів за медичною допомогою до закладів охорони здоров’я області з ГРВІ звернулася 8591 особа, з них переважна більшість - 5729 - діти до 17 років. Госпіталізовано 199 осіб (на попередньому тижні – 163 особи).
Вірусологічною лабораторією ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр ДСЕС України», яка проводить відповідні дослідження, позитивних результатів щодо грипу на звітному тижні не зареєстровано.
Проте в Департаменті охорони здоров’я попереджають, що зупинити грип, у глобальному сенсі, неможливо. Його віруси існували раніше, ніж людство. А їхні мутації допомагають грипу пристосовуватися до медичних препаратів і перемагати імунітет людини. Тому щорічно, напередодні епідсезону грипу, лікарі чекають на нову його різновидність. Цього року в Україні очікуються три штами: вірус подібний A/California/7/2009 (H1N1)pdm09, вірус подібний A/Швейцарія/9715293/2013(H3N2) і вірус подібний В/Phuket/3073/2013.
Наразі в регіоні розпочато кампанію щеплень проти грипу. З початку епідсезону щеплено 1330 осіб, що складає 8,4% від запланованих (план 15865 осіб), у тому числі щеплено 799 дітей і 531 дорослий.
Групами ризику на захворюваність ГРВІ та грипом вважаються діти, які перебувають в інтернатних закладах, персонал закладів охорони здоров’я, персонал ДВЗ, шкіл, інтернатів. Щеплення проти інфекцій проводиться насамперед серед цих категорій. Так, в інтернатах щеплено 778 дітей ( заплановано щепити 4048 осіб); у закладах охорони здоров’я - 282 співробітників ( заплановано 2544 осіб); у дитячих садках, школах, інтернатах - 40 осіб персоналу ( заплановано 293 осіб).
Найбільш небезпечним грип є для маленьких дітей, людей похилого віку, хворих на хронічні захворювання, особливо з серцево-судинною патологією, цукровим діабетом, ожирінням, з хронічною легеневою патологією грип становить небезпеку в плані ускладнень і навіть смерті. З цієї причини хворі з групи ризику підлягають госпіталізації у першу чергу, навіть з незначною інтоксикацією та підйомом температури.
Щодо лікування грипу в Департаменті нагадують, що специфічна терапія противірусними препаратами повинна проводитись у перші 48 годин захворювання. Серед профілактичних заходів найбільш ефективним є вакцинація, а також індивідуальні засоби захисту: захисні марлеві маски, рання ізоляція хворого, часте провітрювання (4-6 разів на день) і вологе прибирання приміщення, ультрафіолетове опромінювання, уникнення відвідування місць великого скупчення людей, вітамінізована їжа та напої. Після виникнення перших симптомів захворювання слід залишатися вдома і викликати лікаря.
При важкому стані необхідно терміново викликати швидку медичну допомогу.
Нагадаємо, щорічно на грип та ГРВІ в Україні хворіють від 4 до 8 млн. людей.
Управління у справах преси та інформації