Такий головний висновок наради з питання екологічної безпеки м. Запоріжжя та області, яка відбулася під керівництвом першого заступника голови облдержадміністрації Костянтина Бриля та за участю заступника голови-керівника апарату ОДА Леоніда Березинського.
Відкриваючи захід, посадовець поділився своїми враженнями щодо стану довкілля як людина, яка нещодавно прибула до Запоріжжя.
- Не думав, що екологічна ситуація настільки складна. Зі спілкування з людьми я зрозумів, що це наріжна проблема для міста. Ми зустрічаємося з нашими зарубіжними партнерами, намагаємося залучити інвестиції, гранти. Але маємо усвідомити: від розв’язання цієї проблеми своїми силами нам не ухилитися, - підкреслив Костянтин Бриль.
Невтішний стан із забрудненням констатував доповідач – директор Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації Сергій Карпій. За його словами, за останні роки екологічна ситуація в області не покращилася. За перше півріччя 2015 спостерігається негативна динаміка збільшення обсягів викидів по основних забруднювачах м. Запоріжжя та області. Левову частку в забруднення атмосферного повітря області - 78% - вносять два підприємства: ВАТ «Запоріжсталь» та ВП Запорізька ТЕС.
Обсяги викидів забруднюючих речовин стаціонарними джерелами підприємств першої групи складають 70 % від загальної кількості викидів по області. При цьому дозволами на викиди для семи найбільших підприємств цієї групи збільшено гранично допустимі концентрації викидів забруднюючих речовин у понад 2,5 раза. Це для ПАТ «Запоріжсталь», ПАТ «Дніпроспецсталь», ТОВ «ЗТМК», ПАТ ДТЕК «Дніпроенерго Запорізька ТЕС», ПАТ «Запоріжкокс», ПАТ «Укрграфіт», ПАТ «Запоріжабразив».
Як наслідок, зростає негативний вплив цих факторів на здоров’я населення. Як повідомив головний санітарний лікар області Роман Терехов, за останні п’ять років зросла кількість серцево-судинних захворювань, перевищують загальноукраїнські показники захворювання на новоутворення, діабет, аномалії у новонароджених.
У ході наради представники Громадської ради при облдержадміністрації продемонстрували відеосюжет, де наочно показано, як працівники деяких підприємств скидають промислові відходи у невстановлених для цього місцях. При цьому громадські активісти передали відповідні матеріали правоохоронним органам, проте жодної реакції немає.
Перший заступник голови ОДА доручив присутньому на нараді представнику правоохоронних органів перевірити, чи відкрито кримінальне провадження стосовно зафіксованих порушень.
- Тільки коли почнуться кримінальні провадження за екологічні порушення, підприємства вимушені будуть реагувати, - наголосив Костянтин Бриль.
Учасники наради висловили чимало пропозицій, які дозволили би покращити контроль за діяльністю підприємств у природоохоронній сфері. Зокрема, необхідні законодавчі зміни щодо права екологічної інспекції на здійснення екологічного контролю, відновлення роботи цілодобового екологічного поста у м. Запоріжжя, налагодження взаємодії громадських інспекторів з органами влади і правоохоронцями тощо.
За підсумками наради перший заступник голови ОДА Костянтин Бриль доручив опрацювати всі пропозиції та підготувати відповідний протокол доручень.
Управління у справах преси та інформації