За ініціативи заслуженого майстра народної творчості України, керівника творчого об’єднання майстрів української народної вишивки «Цвіт калини» Рози Кутасевич, за підтримки Департаменту культури туризму, національностей та релігій облдержадміністрації та обласного методичного центру культури і мистецтва відбулася презентація акції «Обітній рушник Запорізького краю – оберіг України», присвячена 24-й річниці незалежності України.
Головна ідея акції та зміст символіки – побажання суспільної злагоди та миру в країні. За задумом ініціаторів, 20 запорізьких майстринь будуть створювати «Обітній рушник Запорізького краю» довжиною до трьох метрів. Головним елементом вишивки буде образ Матері-берегині, також особливе значення приділятиметься процесу вишивки відповідно до традиції.
Цей рушник, відомий в Україні як «обітній», виготовлявся за одну ніч або один день під час епідемій різних хвороб чи війни. Вишивали жінки такий рушник, не промовляючи ні слова, подумки розв’язували проблему, кожна вкладала частку своєї енергетики в роботу. Складені енергії воєдино робили рушник унікальним по силі свого впливу, його краса не мала значення – на першому місці була сакральна, ритуальна дія.
Запорізькі майстрині будуть виготовляти рушник на домотканому полотні, яке має унікальні властивості та декілька рівнів святості. Це і прядіння ниток, ниточка по своїй дожині насичується від трьох енергетичних меридіанів пальців, якими християни наносять хресне знамення. Прямокутна форма полотна належить до сакральних геометричних фігур. Білий колір полотна – колір Світу.
Рушник буде виготовлятися на домотканому полотні, яке придбала і передала майстрам під час презентації голова міської спілки підприємців «Ніка» Лідія Кривенко.
Символічно, що початок акції «Обітній рушник Запорізького краю — оберіг України» припав на День хрещення Київської Русі князем Володимиром. Тяглість державотворчих процесів на території України від часів Київської Русі – важливе підґрунтя нинішньої незалежної Української держави. Європейський вибір, який зробив князь Володимир (980-1015), правитель і хреститель Київської Русі, канонізований Православною і Католицькою Церквами як рівноапостольський святий, величезною мірою визначив майбутню долю як Східної Європи, так і України.
Такі заходи в наш час дуже важливі і необхідні. Майстрині-вишивальниці в кожному символі, в кожному елементі вишитих рушників закодовують історію нашої країни, зазначив директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації Владислав Мороко.
Благословив задум та добрий почин отець Ігор, протоієрей кафедрального собору Святої Трійці, в якому майбутній вишитий рушник буде обрамляти ікону Божої Матері.
Управління у справах преси та інформації