Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Антикорупція на місцях: у Запоріжжі говорили про ризики, викривачів та прозорість відбудови

25 березня 2025 - 20:00

Розбудова ефективної антикорупційної системи в регіонах не обмежується роботою правоохоронців чи Національного агентства з питань запобігання корупції. Потрібні конкретні дії на місцях –  прозорі правила, професійні кадри та контроль за використанням бюджетних коштів. Про це під час брифінгу в Запоріжжі заявив заступник голови Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Сергій Гупяк. 

Попередньо посадовець провів серію зустрічей із місцевими активістами, правоохоронцями, представниками влади та місцевого самоврядування.

– Ми отримали від громадських організацій інформацію про можливі корупційні ризики, які особливо характерні саме для Запоріжжя. Водночас правоохоронцям ми показали, як можна ініціювати перевірки та моніторинг способу життя посадовців, аналізувати декларації. Це – реальні інструменти для притягнення до відповідальності, – пояснив Сергій Гупяк.

На зустрічі з представниками органів влади говорили, як забезпечити безперервну роботу антикорупційних уповноважених у структурах. За словами посадовця, ці фахівці мають не просто «закривати звіти», а розуміти, як виявляти ризики у своїй сфері та готувати реальні рішення.

– Це мають бути люди, які вміють бачити корупційні ризики, попереджати про них керівництво і створювати програми, які дійсно працюють, – зазначив Сергій Гупяк. 

Окрему увагу посадовець приділив відбудові прифронтового регіону – особливо в умовах воєнного стану. Щоб не допустити зловживань, НАЗК вже розробило методики відбору добросовісних підрядників.

– До участі в публічних закупівлях мають допускатися лише компанії, які реально можуть виконати роботи та не обтяжені кримінальними провадженнями чи арештами рахунків і майна, – наголосив заступник голови НАЗК.

Усі результати стратегічного аналізу корупційних ризиків та  рекомендації з їх усунення НАЗК оприлюднює на своєму сайті. Ці дані  відкриті для громадськості та можуть стати підґрунтям для ухвалення рішень на місцях.

Ще одне актуальне питання – як залучити громадськість до контролю за прозорістю закупівель. Активним громадянам, яким стало відомо про корупційні порушення у зв'язку зі своєю трудовою діяльністю або навчанням,  пропонують користуватись Єдиним порталом повідомлень викривачів, а органам влади – відкрито звітувати про використання бюджетів і проводити аудит.

Окремо Сергій Гупяк порушив тему будівництва фортифікацій. Через закритість документації цю сферу важко аналізувати на наявність корупційних ризиків.

– Це складна тема, бо відповідні документи не публічні, а значить – контроль за витратами обмежений, – пояснив посадовець.

За результатами зустрічей НАЗК продовжить співпрацю з регіональними структурами та розвиватиме антикорупційні інструменти для потреб прифронтового регіону.

#Прозорістьіпідзвітність


Читайте також

Весняна толока: запорізькі спортсмени прибрали територію біля легкоатлетичного манежу

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 29.03.2025

Впродовж доби окупанти завдали 484 удари по 13 населених пунктах Запорізької області

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 1129-го дня війни

Поліцейські закликають зберегти життя: евакуація з прифронтових громад Запорізької області триває

«Діалог влади та бізнесу»: як бізнес-асоціації підтримують підприємців

«Таланти байдівців»: як молодь поєднує історію та сучасність на сцені

Внесено зміни до Закону України «Про судоустрій і статус суддів»: суди Запорізької області отримали нові назви

«Діалог влади та бізнесу»: як бізнес-асоціації підтримують підприємців

Енергетична ситуація залишається стабільною: фахівці про стан енергосистеми в Запорізькій області

ООН у Запоріжжі: підтримка прифронтового регіону, який щодня страждає від ворожих обстрілів

ООН у Запоріжжі: підтримка прифронтового регіону, який щодня страждає від ворожих обстрілів