Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

«Будьте пильними і не давайте шансу шахраям вас ошукати», – співробітники кіберполіції розповіли про розповсюджені схеми шахрайства в інтернеті

3 грудня 2024 - 18:15

Доставка товарів, телефонні дзвінки від банків та прохання проголосувати за учасника конкурсу. Про актуальні шахрайські схеми та як від них вберегтися розповіли представники управління протидії кіберзлочинам в Запорізькій області під час брифігу в медіацентрі ОВА. 

У цифровому просторі постійно діють шахраї. Вони намагаються заволодіти конфіденційними даними та коштами українців. Кіберполіція постійно блокує велику кількість фішингових сайтів та притягує шахраїв до кримінальної відповідальності. Однак громадяни також мають бути обачними та розрізняти протиправні дії, що здійснюються проти них.

Розповсюдженим видом онлайн-шахрайства є викрадення коштів під час покупок в інтернеті.

– Щоб убезпечити власні гроші під час здійснення покупок або продажів в інтернеті, ми радимо користуватися доставкою товарів з оплатою після отримання. В жодному разі не можна перераховувати онлайн-магазинам 100 % передплати, – наголосив заступник начальника управління протидії кіберзлочинам в Запорізькій області майор поліції Іван Угренюк. 

За словами правоохоронця, шахраї можуть вдавати із себе покупців та використовувати фішингові посилання, щоб продавець міг нібито отримати кошти. Однак отримуючи реквізити банківської картки, зловмисники заволодівають усіма грошима громадянина. Іван Угренюк акцентував на тому, що для отримання коштів на рахунок потрібен лише його номер. 

– Під час війни шахраї почали маніпулювати на допомозі Збройним Силам України. Зловмисники можуть використовувати достовірні відео військових бригад, однак вказувати власні реквізити для збору коштів. Тому перш ніж надсилати гроші, потрібно переконатись, що вказаний рахунок належить справді тим, кому ви хочете допомогти, – зауважив поліцейський. 

Набирають обертів і шахрайські схеми заробітку в інтернеті. Людям можуть пропонувати легку роботу, наприклад, писати коментарі, і справді виплачувати за це гроші. Однак потім аферисти пропонують інвестувати кошти й примножити їх в декілька разів за день. Після надходження певної суми шахраї зникають, і людина нічого не отримує. Така схема розповсюджена й під виглядом фондів, криптовалюти тощо.

– Якщо вам пропонують фантастичний заробіток за дуже короткий термін, то вас це повинно насторожити. Треба пересвідчитися, що платформа або роботодавець не є шахрайськими. Легкого заробітку в інтернеті не існує. Будьте пильними і не давайте шансу шахраям вас ошукати, – підсумував Іван Угренюк. 

Актуальними залишаються і шахрайські дії шляхом дзвінків чи повідомлень від імені родичів або знайомих. Повідомлення від імені товаришів із проханням проголосувати за дитину в конкурсі та прикріпленим посиланням становлять загрозу для особистих даних громадян. 

– Схожою схемою є і прохання від імені знайомих надати грошей у борг на банківський рахунок шахраїв. Це можуть бути як дзвінки, так і повідомлення. Щоб убезпечити себе, потрібно перетелефонувати людині за наявними у вас номерами, поставити ймовірним зловмисникам питання, відповіді на які вони не знають, – зауважив начальник слідчого відділу Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області Андрій Євтушенко. 

Залишається дієвою і шахрайська схема із дзвінками нібито від представників банків з метою отримання персональних даних, реквізитів платіжної картки. Щоб не віддати аферистам усі свої кошти, потрібно пам’ятати, що працівники банку ніколи не запитують конфіденційну інформацію. Також не можна повідомляти третім особам цифрові коди, які приходять в СМС-повідомленнях для доступу до інтернет-банкінгу. 

– Не менш важливим є різновид шахрайства під виглядом допомоги від міжнародних організацій чи держави. Для цього зловмисники створюють копії сайтів благодійних фондів та пропонують вказати реквізити платіжної картки для отримання виплати, яку людина не отримає. Таку інформацію потрібно перевіряти на офіційних сайтах організацій та в жодному разі не вводити дані своїх платіжних карток на незрозумілих сайтах, – підсумував майор поліції Андрій Євтушенко. 


 

Читайте також

Якісно, смачно, корисно: Уряд виділив 2,8 млрд грн на харчування школярів у 2025 році

В Заводському районі Запоріжжя триває будівництво ще однієї «підземної» школи

Держава продовжила підтримку агробізнесу за програмою «Доступні кредити 5-7-9 %»

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 05.01.2025

Впродовж доби окупанти завдали 370 ударів по 10 населених пунктах Запорізької області.

В Запоріжжі через несприятливі погодні умови може відчуватися неприємний запах

Рік починається з гри: відкриття майданчика для дитячої футбольної школи

Понад 32 000 громадян отримали консультації в центрах рекрутингу української армії

Діалог заради розвитку: відбулись перші слухання 2025 року на платформі Конгресу місцевих та регіональних влад

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 04.01.2025

Впродовж доби окупанти завдали 341 удар по 13 населених пунктах Запорізької області.

Новий рік зі світлом: брифінг щодо енергетичної ситуації в регіоні