В запорізькому ромському центрі «Лачо Дром» відзначили свято ромського народу. Учасники заходу переглянули документальний фільм про життя ромських жінок в окупації та їх довгий шлях на підконтрольну Україні територію з Полог, Мелітополя та Василівки. Також обговорили питання внутрішньо переміщених осіб, їх життя та побуту.
– Міжнародне свято ромського народу встановлене на Всесвітньому конгресі ромів, що відбувся 8 квітня 1971 року в Лондоні. Тоді ж затвердили прапор і гімн ромського народу. Свято покликане зберегти й розвивати ромську ідентичність, – пояснив керівник запорізького ромського центру «Лачо Дром» Олексій Падченко.
Заступник директора Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації Павло Мяло зазначив, що сьогодні в українських містах проживає понад 15 етнічних груп ромів, серед яких – серви, котляри, лаварі, плащуни та крими. Всі вони відрізняються за мовою, культурою та традиціями. Він зазначив, що ромська мова не кодифікована на державному рівні, попри це ромські родини підтримують традиції вивчення та збереження мови з покоління в покоління.
Сьогодні в Запорізькій області активно працюють дві організації, які підтримують представників ромської національності.
Об'єднання ромських жінок «Голос Ромні» протягом 2023 року надало багатоцільову грошову допомогу більш ніж 23 тисячам осіб та видало майже 14 тисяч продуктових наборів у прифронтових регіонах.
Піклується про внутрішніх переселенців і Запорізький ромський центр «Лачо Дром», який за підтримки європейських та українських благодійних фондів протягом 2023 року надав родинам ВПО понад 400 гуманітарних наборів, включаючи продукти харчування, ліки та засоби особистої гігієни.