В ефірі програми “Пряма мова”, що виходить на телеканалі ТV5, директор Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва ЗОВА Віталій Литвиненко розповів про систему життєзабезпечення області на підконтрольних та тимчасово окупованих територіях.
Посадовець повідомив, що в результаті постійних обстрілів відбувається руйнація цивільної інфраструктури та приватних будинків. Так, за інформацією, яка була отримана від органів місцевої влади, відомо про руйнацію 1624 домоволодінь, з яких 210 - багатоповерхівки та 1414 - приватні житлові будинки. За оперативною інформацією, наразі пошкоджено або зруйновано вже 2730 будинків. Найбільше страждає Пологівський та Запорізький райони, зокрема населенні пункти Оріхів (214 пошкоджених будинків), Гуляйполе (понад 100) та Пологи (183).
-
Що стосується збитків, які ми розраховували, на сьогодні за оперативними даними по житловим будинкам, багатоповерховим та приватним сума збитків наближається до 10 мільярдів гривень. Ми маємо інформацію щодо вартості опосередкованого будівництва житла та ремонтів, тому за кількістю зруйнованих будинків та їх квадратури орієнтовано розраховуємо. Але все ж таки точна сума буде відома після завершення бойових дій, проведення обстеження, складання відповідних актів та експертної оцінки. Сума, я гадаю, буде не менша, на жаль, - розповів очільник Департаменту.
Наразі наявна не вся інформація щодо руйнації. Це пов’язано з тим, що велика кількість людей виїхала, а місцева влада через постійні обстріли та небезпеку не завжди має фізичну можливість зафіксувати збитки.
Що стосується об’єктів критичної інфраструктури, вони також зазнають постійних ушкоджень через дії ворога. Так, станом на сьогодні пошкоджено понад 1800 кілометрів мереж електропостачання, 33 підстанції, понад 800 кілометрів мереж газопостачання, в результаті чого страждає мирне населення. Зараз 267 населених пунктів області позбавлені газопостачання та понад 80 населених пунктів вимушені виживати без електроенергії. В основному, така руйнація спостерігається в зонах активних бойових дій. Також руйнації зазнають мережі тепло- та водопостачання. За словами Віталія Литвиненка, орієнтовна сума для подальшого ремонту наразі становить понад 2 мільярди гривень, проте вона може змінитися у випадку подальшої руйнації. Однак, за допомогою оперативної роботи відповідних служб вдається швидко повертати до роботи системи життєзабезпечення області.
Віталій Литвиненко також зазначив, що усі ремонтні роботи відбуваються виключно за умови відносної тиші, щоб не наражати на небезпеку життя ремонтників. Водночас, з початку війни робота обласної влади та відповідних служб направлена на те, щоб усі послуги надавались в повному обсязі. Крім цього, посадовець розповів, що колаборанти та представники рф дезінформують населення щодо постачання газу та електроенергії. Обласна влада, яка діє в правовому полі України, зауважує, що хоча наразі неможливо відновити функціонування деяких систем через постійні бойові дії, вони будуть повернуті до роботи, коли з’явиться можливість провести якісні ремонтні роботи.
Щодо ситуації у Василівці, де ворог зруйнував очисні споруди, відведення відходів з населеного пункту наразі здійснюється по рельєфу місцевості. Нажаль, нечистоти прямують у природні водойми. Віталій Литвиненко зазначив, що зараз оцінити отримані в результаті цього збитки в плані екології та економіки немає можливості, це можна буде зробити лише після повного завершення бойових дій. Також він зазначив, що близько 30 населених пунктів з централізованим водопостачанням на сьогодні його не отримують.
Що стосується плану відновлення України та, зокрема, Запорізької області, він активно розробляється. Однак Віталій Литвиненко зауважив, що наразі важливо якісно фіксувати усі заподіяні збитки та намагатися зберегти те, що не зруйнували окупанти. Говорячи про ситуацію на АЕС, посадовець зазначив, що ситуація там вкрай складна через терор та необачливі й ганебні дії рашистів, однак станція продовжує працювати в енергосистемі України. Посадовець нагадав, що цього року українська енергосистема була під’єднана до загальноєвропейської, тому плани окупантів щодо її захоплення є дуже сумнівними.
Департамент культури та інформаційної політики