Зробити острів Хортиця доступним для всіх. Цю мету переслідує концепція перетворень на острові, що була опублікована тиждень тому. Автори оновлення вирішили окремо дослідити її з точки зору маломобільних груп населення. Насамперед це люди з інвалідністю, батьки маленьких дітей, які користуються візочками та люди поважного віку. На території історико-культурного комплексу «Запорозька Січ» організували стратегічну сесію задля напрацювання необхідних рішень.
Учасники заходу нарікали на проблеми з транспортом, відсутність пішохідних доріжок, лавок для відпочинку, на неможливість дістатися до знакових об’єктів на острові.
- З транспортом проблема – сюди добиратися не дуже зручно, тим паче одній мамі з маленькою дитиною. Не вистачає зручної транспортної розв’язки. Пам’ятаю, коли востаннє я була на Хортиці, ми дуже довго йшли, нарешті дійшли, дуже втомилися, і далі вже відвідування музею та решти об’єктів заповідника вже не було в радість, - розповіла Наталя Малякіна, мама 4-річної дитини.
- Я взагалі мало де був на Хортиці – лише в цивілізованій частині, де є комунікації – біля музею історії запорозького козацтва, на «Запорозькій Січі». Хотів би ще побували у плавнях, але туди, на жаль, немає транспорту. Тому я мрію і чекаю, що колись зможу туди дістатися. Звичайно, не вистачає інфраструктури загалом по Хортиці. Не вистачає транспорту, не вистачає місць, де можна банально присісти – тобто є доріжки, але дуже мало лавок, - поділився Євген Мерзлікін.
Для людей з інвалідністю, які пересуваються на кріслах колісних Хортиця взагалі майже недоступна. Вони можуть відвідати лише декілька знакових місць і потребують для цього сторонньої допомоги.
- Для мене Хортиця дуже багато чого значить. І я б дуже хотіла, щоб Хортиця стала доступною для усіх людей з інвалідністю. Наша мета – щоб кожен мешканець Запоріжжя, який має інвалідність чи належить до маломобільних груп населення, мав змогу не тільки раз побувати на Хортиці, а й відвідувати її якомога частіше. Для цього Хортиця має стати зручною і доступною для відвідування. Інфраструктура поки що, на жаль, не прилаштована для таких людей, які користуються кріслом колісним, - заявляє голова благодійного фонду «Українська спілка людей з інвалідністю» Алла Мурізіді.
Учасники заходу разом сформували набір пропозицій: збільшити кількість лавочок, зробити поручні на об’єктах, застосувати спеціальне покриття доріжок для людей з інвалідністю, облаштувати інклюзивні пляжі, зробити нові інфраструктурні об’єкти універсальними для всіх. Автори концепції наголошують, що деякі рішення вже прописані в плані перетворень. Наприклад, доріжка на пагорб з оглядовим майданчиком спроєктована під кутом 5%, що відповідає нормам ДБН з доступності та дозволить будь-кому піднятися на вершину та насолодитися краєвидами. Також відповідно до норм, на кожні 0,8 м висоти передбачається рівне місце, де можна зробити перерву. Тобто пагорб планується зробити максимально безбар’єрним та зручним для всіх.
- Усі побажання необхідно закладати до початку реконструкції, а не на етапі будівництва. Тому важливо було почути відгук людей, наскільки на сьогодні є доступними входи, заїзди, чи вистачає місць для сидіння на території заповідника. Всі коментарі ми фіксуємо і беремо до уваги. Пагорб з оглядовим майданчиком та флагштоком буде першим об’єктом в Україні, що стане безбар’єрним. Важливо враховувати кути поворотів, кут нахилу і мобільну доступність, щоб абсолютно всім було доступно, не важко підійматись нагору, - підсумувала модератор заходу, кураторка культурних проєктів Вероніка Селега.
На думку голови Запорізької облдержадміністрації Олександра Старуха робота в профільних фокус-групах дозволить уникнути незбалансованих рішень під час перетворень. Тому обласна влада, як ініціатор великої розмови в рамках дискусійної платформи «Хортиця: видатна історія - велике майбутнє», планує і надалі проводити подібні заходи.
- Наше завдання не просто зробити Хортицю красивою та сучасною, а й доступною та зрозумілою для всіх. Тобто кожен повинен мати можливість відвідати острів та насолодитися перебуванням. Це стосується і транспортного сполучення, і якості доріг, і інфраструктурних об’єктів. Наразі, активно зводяться мостові переходи, вже скоро туристам з обох берегів Дніпра буде зручно добиратися до острова. Зберігаючи всю унікальність острову, ми починаємо новий етап його розвитку, - наголошує керівник регіону Олександр Старух.
Нагадаємо, що відродження Хортиці відбувається за ініціативи Президента України Володимира Зеленського. Вже пройшли три етапи обговорень в рамках всеукраїнської дискусійної платформи «Хортиця: видатна історія - велике майбутнє». Перший був присвячений перспективам розвитку острова Хортиця. Під час другого етапу для широкого кола громадськості була презентована концепція оновлень на острові. Третій етап був присвяченій темі захисту та збереження природи Хортиці. Також окремо концепція була обговорена з запорізькими студентами. Проєкт перетворень на Хортиці, запланованих на 2021 рік, офіційно було презентовано за участі Міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка, голови Запорізької облдержадміністрації Олександра Старуха та генерального директора ПАТ «Запоріжсталь» групи компаній Метінвест Олександра Мироненка. Також було підписано Меморандум щодо консолідації зусиль у відродженні острову Хортиця. Цей документ визначає принципи й напрямки співпраці, а також взаємні наміри з питань культурного, туристичного, наукового, освітнього, інфраструктурного розвитку острова Хортиця.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю