Питанню безпечного поводження з непридатними хімічними засобами захисту рослин (ХЗЗР) на території Запорізької області була присвячена нарада, що відбулася в облдержадміністрації під орудою голови ОДА Олександра Старуха та за участю його першого заступника Олександра Бережного.
На сьогодні, за даними інвентаризації, в області зберігаються 1262 тонни непридатних до застосування хімічних засобів захисту рослин (ХЗЗР). Майже 70% від загального обсягу припадає на 5 районів – Василівський, Розівський, Пологівський, Михайлівський та Токмацький. Близько двох третин складів, на яких зберігаються ХЗЗР, знаходяться у незадовільному стані та не відповідають вимогам безпеки.
Минулого року за кошти, виділені з обласного бюджету, було знешкоджено 56 тонн засобів, цього року запланована утилізація ще 126 тонн. Проте, з огляду на загальну цифру, це – крапля в морі.
- Це питання має системний характер і свідчить про наявність серйозних проблем у функціонуванні державного механізму, - зазначив Олександр Старух. – Вже 10 років регіони говорять про цю проблему, а вирішити її на державному рівні можна було б за рік.
Приміром, для повного знешкодження ХЗЗР в масштабах Запорізької області, за попередніми оцінками, потрібно близько 30 млн. грн. – для державного бюджету сума порівняно невелика, але практично нереальна для бюджетів місцевих.
За відсутності системного підходу робота, спрямована на розв'язання проблеми ХЗЗР, фактично перетворюється на перевезення отрутохімікатів з області в область, з району в район.
Наприклад, саме так у Токмацькому районі у 2005 році з'явився склад ХЗЗР під селом Новогорівка, на якому нещодавно виникла надзвичайна ситуація. ТОВ «Динаміка», якому належить склад, протягом цього часу звозило до нього на відповідальне зберігання отрутохімікати з різних районів області. До речі, жодних дозволів на проведення цих робіт підприємство не мало, склад не був паспортизований.
З огляду на цю ситуацію Олександр Старух доручив всім керівникам територій області не лише провести інвентаризацію наявних в районах складів ХЗЗР, але й проаналізувати джерело їх походження.
- Також маємо проконтролювати, щоб підприємства, які укладають угоди на знешкодження ХЗЗР, їх дійсно знешкоджували, а не перевозили з місця на місце, - наголосив посадовець.
Місцеві бюджети також мають передбачити на наступний рік видатки на забезпечення безпечного зберігання отрутохімікатів. Пріоритетним це завдання стане і для обласного екологічного фонду.
За підсумками наради також були розроблені відповідні пропозиції, що будуть спрямовані до центральних органів влади.
Управління у справах преси та інформації