Як відомо, у грудні минулого року з обласного бюджету було виділено 300 тис. грн. на проведення робіт з розчищення з'єднувального каналу Молочного лиману з Азовським морем. Розпорядником коштів визначено було Якимівську райдержадміністрацію, підрядником – «Мелітопольбуд».
Будівельники свою роботу виконали вчасно і рівень води у лимані до лютого значно піднявся. Але традиційні для нашого краю перші східні весняні вітри зробили свою погану справу – протоку замулило. Роботи по розчищенню нині призупинено, бо контролюючі органи не дозволяють продовжити їх фінансування. Причина – Якимівська райдержадміністрація не є законним охоронцем гідрологічного заказника загальнодержавного значення. Згідно постанови Ради Міністрів ще Української РСР від 1974 року гідрологічний заказник загальнодержавного значення “Молочний лиман” переданий рибгоспу “Сини Моря”, пізніше АР ТОВ “Сини моря – Мотор Січ”, на якого покладено зобов'язання з охорони заказника і підтримки у робочому стані штучно створеного каналу, що з'єднує Молочний лиман з Азовським морем.
Облдержадміністрація вже неодноразово, починаючи з серпня 2008 року, зверталася до Уряду України з пропозицією врегулювати це питання і передати охоронні зобов'язання районним органам виконавчої влади. Однак, як кажуть, віз і нині там. Міністерство з питань охорони навколишнього середовища України теж не поспішає вирішувати проблему, а, навпаки, має намір створити ще один орган – Національний парк «Приазовський», який би і опікувався Молочним лиманом в цілому.
Науковці ж б'ють на сполох. Поки у Києві будуть думати, лиман просто зникне з географічної мапи країни. Тоді держава понесе збитки як в риболовецькій галузі, так і в організації літнього відпочинку, особливо дітей. Адже Алтагір без Молочного лиману вже нікому не буде потрібен. Не варто забувати і про те, що територією цікавиться світова наука - через Призов"я пролягає шлях міграції птахів.
- Сподіватись на те, що якось буде, ми не можемо. Тому облдержадміністрація ще раз направить листи до Уряду України і РНБОУ. Будемо стукати, можливо, все ж нас почують, - резюмував Олександр Бережний.
До речі, допомогти врятувати лиман має бажання комбінат «Запоріжсталь». Металурги хочуть спробувати розчистити колишнє друге гирло у районі Степанівки. Проект цих робіт зараз на стадії погодження в екологів.
Управління у справах преси та інформації