В обласній універсальній науковій бібліотеці відбулася презентація монографії Володимира Чопа та Ігоря Лимана «Махновські повстанці Північного Приазов’я 1918-1921 років», яку видано в рамках Програми сприяння розвитку інформаційної галузі області на 2016-2020 роки, що реалізується Департаментом інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації. Привітати авторів прийшли видавець Олександр Лазутін, відомий дослідник махновського руху Юрій Кравець, інтелігенція та молодь.
За словами кандидата історичних наук, доцента Володимира Чопа, він ставив за мету на матеріалах архівних і музейних документів, спогадах старожилів, мемуарах учасників подій та фотодокументах приватних колекцій дослідити соціокультурний контекст селянського повстанського руху на Півдні України. На думку науковця, прийшов час вивчати регіоналістику махновського руху, показати його як національний феномен та робити акцент на особливостях визвольної боротьби на Полтавщині, Катеринославщині, Донбасі, Слобожанщині тощо. Військові операції народної армії сягали Кубані, Північного Кавказу, Калмикії, Курської та Воронезької губерній.
Ключова відмінність наукового пошуку Володимира Чопа та Ігоря Лимана – вивчення махновського руху як боротьби за національне та соціальне самовизначення, одного з етапів Української революції 1917-1921 років на теренах Запорізького краю. Всупереч радянським міфам це доводить активну участь наших земляків у національно-визвольному русі початку XX століття.
Книга відкриває чимало забутих та заборонених сторінок історії, зокрема, розповідає про Азовську операцію Нестора Махна. Захоплююча хроніка семиденного походу Гуляйпільщиною, Бердянщиною та Пологівщиною описує мужність та високе бойове мистецтво українських воїнів. Селянське військо завдало нищівної поразки переважаючим силам Червоної армії. Наступного тижня за ініціативи обласної влади на згадку про ті героїчні події в с. Федорівка Пологівського району відкриють меморіальну дошку.
У подальших планах дослідників – видання українською мовою кількох книг про Н.Махна, які вперше побачили світ у Парижі, увічнення та широка популяризація пам’яті народних героїв.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю