В облдержадміністрації відбулося засідання «круглого столу» з питань громадського здоров’я за участю представників галузі охорони здоров’я Запорізької області, яке модерувала заступник директора Департаменту-начальник управління реформ і розвитку медичної допомоги Департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації Марина Воловик.
Всесвітній день здоров'я щорічно відзначають 7 квітня, починаючи з 1950 року, саме тоді було засновано Всесвітню організацію охорони здоров'я в рамках ООН (ВООЗ). З цієї нагоди в Україні загалом та в Запорізькій області зокрема цього року з 6 по 13 квітня триватиме Тиждень громадського здоров’я.
- Довгий час була сформована думка, що за здоров’я людини відповідає лише лікар. Проте здоров'я людини залежить насамперед від неї самої, її способу життя. Переважна більшість людей ставлять здоров'я на перше місце в рейтингу життєвих цінностей. Проте водночас багато людей несвідомо, а іноді й свідомо, приносять своє здоров'я в жертву для досягнення інших цілей – навчання, роботи, кар'єри, отримання задоволення від куріння або вживання наркотиків чи алкоголю. Часто це відбувається в молодому віці, адже багато людей починають усвідомлювати практичну цінність здоров'я пізніше, коли у них з’являються проблеми зі здоров'ям. Безумовно, здоров'я нації багато в чому залежить від особливостей харчування, кліматичних умов, екологічної безпеки та ряду інших об'єктивних факторів, які є визначальними для здоров'я людини. Але в той же час усе більший вплив на якість та тривалість життя людини має система громадського здоров'я країни. Громадське здоров'я - це наука та практика попередження захворювань, збільшення тривалості життя і зміцнення здоров'я шляхом організованих зусиль суспільства. Донедавна не було визначення такого терміну як «громадське здоров’я», але наразі спостерігається позитивна тенденція щодо розвитку системи громадського здоров’я, впроваджуються певні заходи, починаючи від профілактики до політики лікування. Варто пам’ятати, що відповідальність за збереження здоров’я залежить від самих громадян, − зазначила Марина Воловик.
Система громадського здоров'я − це комплекс інструментів, процедур та заходів, що реалізуються державними та недержавними інституціями для зміцнення здоров'я населення, попередження захворювань, збільшення тривалості активного та працездатного віку, заохочення до здорового способу життя шляхом об'єднаних зусиль усього суспільства.
За словами лікарів, понад 80% проблем зі здоров’ям людини можна розв’язувати на первинному рівні охорони здоров’я. Реальна профілактика захворювань і пропагування здорового способу життя за невеликі витрати дозволяють економити значні кошти на лікуванні.
Саме тому особливу роль у розбудові громадського здоров'я відіграють лікарі загальної практики — сімейної медицини (сімейні лікарі) центрів первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД), найважливішим принципом яких є не стільки лікування хворих, скільки профілактика інфекційних та неінфекційних захворювань, підтримка здоров'я своїх пацієнтів. Сімейні лікарі мають стати головною фігурою в проведенні оздоровчих і профілактичних заходів, уміти виховувати у своїх пацієнтів переконання в їх необхідності.
Учасники круглого столу зійшлися на думці, що досягти позитивних змін у стані здоров’я населення можливо шляхом формування у суспільстві ідеології бути здоровим. Хоча рівень здоров’я населення залежить від медичних працівників всього на 8-12%, проте саме медичні працівники, в першу чергу лікарі загальної практики — сімейної медицини центрів первинної медико-санітарної допомоги, служби формування здорового способу життя повинні стати носіями такої ідеології, мотивованої на профілактику. Повноцінне проведення профілактичних заходів ефективне тільки при активній одночасній участі державних структур, медичних працівників та самого населення.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю