«Південдизельмаш» був одним із флагманів оборонно-промислового комплексу Радянського Союзу, який випускав унікальну продукцію. Це був один із найбільших у СРСР виробників дизель-генераторів постійного і змінного струму, головних суднових двигунів, дизелів з газотурбінним надувом і компресорів високого тиску. «Південдизельмаш» також був найбільшим роботодавцем для жителів Токмака. Тут працювало близько 11 тисяч токмакчан.
У 2000 році почалася нищівна атака на завод з боку КБ «Приватбанк», який входив у групу «Приват».
Господарським судом Запорізької області 16.08.2000 було прийнято рішення про порушення справи про банкрутство ВАТ „Південдизельмаш”. Судовий позов ініційовано ЗРУ КБ „Приватбанк”, який очолив комітет кредиторів підприємства.
Згідно з умовами мирової угоди від 10.11.2006 між підприємством-банкрутом ВАТ «Південдизельмаш» та кредиторами частина майна ВАТ вартістю понад 7,7 млн. грн. передана кредитору першої черги (ЗАТ КБ «ПриватБанк») в обмін на його кредиторські вимоги.
Через тиждень після підписання мирової угоди представники «Приватбанку» приступили до розривання підприємства на шматки. На базі «Південдизельмаш» створювалися приватні фірми, розпочалося вивезення цінного обладнання, сумнівно законне використання виробничих площ. «Привату» в той час перейшло одне з найсучасніших виробництв з виготовлення двигунів для бойових машин піхоти.
З 2009 року ВАТ «Південдизельмаш» не здійснює виробничу діяльність.
За наявною інформацією з території ВАТ «Південдизельмаш» вивезено обладнання, бухгалтерську, кадрову документація та архів ВАТ (технічна документація).
За наслідками виконання умов мирової угоди між кредиторами та підприємством-банкрутом ВАТ «Південдизельмаш» втратило основні фонди.
Припинення роботи містоутворюючого підприємства ВАТ «Південдизельмаш» призвело до зниження обсягів виробництва промислової продукції, загального погіршення економічного становища міста Токмак, зростання безробіття і зниження рівня доходів населення.
- За результатами проведеного у 2016 році моніторингу соціально-економічних показників розвитку відповідних територій для визнання територій депресивними було встановлено, що соціально-економічні показники розвитку міста обласного значення Токмак Запорізької області відповідають критеріям депресивності. Результати моніторингу засвідчили, що економіка і соціальна сфера міста упродовж останніх десяти років перебуває у вкрай депресивному стані, подальший соціально-економічний розвиток м. Токмака потребує заходів державної підтримки. Депресивний стан міста Токмак - це наслідок знищення великого містоутворюючого підприємства «Південдизельмаш», - зазначив, коментуючи ситуацію, заступник голови облдержадміністрації Андрій Антонов.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю