Експерти Міністерства енергетики та вугільної промисловості України провели зустріч з фахівцями інститутів громадянського суспільства у режимі відео конференції з метою обговорення проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії».
Говорячи про впровадження нової моделі ринку електроенергії, генеральний директор Директорату енергетичних ринків Ольга Буславець зазначила, що саме за ініціативи Міністерства з 1 січня поточного року запроваджено перший сегмент упровадження нової моделі ринку електроенергії – роздрібний ринок. Метою нового ринку електричної енергії є запровадження конкурентних механізмів його функціонування, вільний вибір контрагентів та забезпечення права споживача вільно обирати постачальника електричної енергії.
За словами урядовця, проектом передбачені різні механізми купівлі-продажу електричної енергії: двосторонні договори, ринок «на добу наперед» та внутрішньодобовий ринок. Для забезпечення достатніх обсягів електричної енергії, необхідних для балансування в реальному часі обсягів виробництва та імпорту електричної енергії і споживання та експорту електричної енергії, врегулювання системних обмежень в об’єднаній енергетичній системі України, а також фінансового врегулювання небалансів електричної енергії передбачено балансуючий ринок та ринок допоміжних послуг.
Експерти переконані, що прийняття закону є необхідною передумовою структурних змін в електроенергетиці України, підґрунтям для модернізації галузі та інтеграції ринку електричної енергії України до регіональних енергетичних ринків з наступним входженням до загальноєвропейського енергетичного ринку.
Правила роздрібного ринку передбачають загальні умови постачання електричної енергії споживачам, систему договірних відносин між учасниками роздрібного ринку, права та обов’язки учасників ринку, процедуру заміни споживачем постачальника електричної енергії, умови та порядок припинення та відновлення постачання електричної енергії споживачу, процедуру розгляду скарг споживачів, особливості постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги, постачальником «останньої надії».
Упровадження нової моделі ринку електроенергії регулює відносини між споживачем та постачальником, пов’язані з виробництвом, передачею, розподілом та купівлею-продажем енергетичних ресурсів; налагоджує надійне та безпечне постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів; налаштовує розвиток ринкових відносин, мінімізацію витрат на постачання електричної енергії, особливо мінімізацію негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Запорізькі фахівці галузі енергетики переконані, що для розроблення та подання на розгляд Кабінету Міністрів України проектів актів, спрямованих на реалізацію Закону України «Про ринок електричної енергії», має бути залучена громадськість регіонів, аби саме з територій був наданий перелік проблемних питань та запропоновані можливі шляхи їх вирішення.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю