Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Завдання Стратегії популяризації державної мови - до 2030 року сформувати повноцінне україномовне середовище

14 березня 2019 - 16:30

Представники Міністерства культури України спільно з експертами обговорили пріоритети урядової політики щодо зміцнення позицій державної мови в культурно-інформаційному просторі під час всеукраїнської відеоконференції. Представники департаментів Запорізької облдержадміністрації також долучилися до експертної зустрічі, на якій, зокрема, мова йшла про проект плану заходів на найближчі роки з реалізації Стратегії популяризації державної мови до 2030 «Сильна мова – успішна держава».

Важливо розуміти, що розвиток української мови відбувався переважно у несприятливих умовах. Агресивна антиукраїнська політика, яка впроваджувалася на території сучасної України впродовж століть, а в ХХ столітті за посередництва комуністичного режиму сягнула свого апогею, не могла не вплинути на мовну ситуацію і використання української мови. Так, під час перепису населення 1939 року 88% українців називали рідною мовою українську, а в 1979 році таких уже було лише 66%. Останній перепис населення, який відбувся вже у незалежній Україні – у 2001 році, показав, що 68% наших громадян вважають рідною українську мову, а 30% – російську.

Учасникам зустрічі представили результати дослідження, яке провела наприкінці 2017 року соціологічна група «Рейтинг», які засвідчили, що виключно українською мовою вдома спілкується лише 47% громадян, у той час як виключно російською – 24%, а обома мова – 29%.

Найголовнішими проблемами, які потребують розв’язання,  наразі є: відсутність цілісного українського мовно-культурного простору; на ринку культурних товарів і послуг України досі домінує іноземний мас-культурний продукт; відсутність повноцінної нормативної бази, яка  регулювала би відповідну сферу суспільних відносин; у свідомості значної частини громадян зберігаються негативні стереотипи щодо статусу і місця української мови у суспільному, культурному житті;  штучна заполітизованість та емоційна перевантаженість питання функціонування української мови в Україні; відсутність усталеної фахової української термінології та належної словникової бази у багатьох сферах; відсутня необхідна кількість якісних підручників, посібників, енциклопедій, словників, довідникової та іншої навчальної й наукової літератури українською мовою; втрата мовної ідентичності населення при переїзді у великі міста й асиміляція їх у російськомовному середовищі; низький рівень володіння державною мовою серед представників національних меншин, що не дозволяє їм належно реалізовувати свої права та інтегруватися в українське суспільство; недостатній рівень задоволення національно-культурних та мовних потреб українців, які проживають за кордоном.

Заходи з реалізації  Стратегії будуть здійснюватися протягом 2019-2030 років за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, інших джерел, не заборонених законодавством, у тому числі міжнародної фінансової допомоги.

Результатом реалізації Стратегії у 2030 році стане формування комфортного та функціонального україномовного середовища на всій території України  для всього її населення, підвищення її престижу й авторитетності, створення умов для задоволення мовних потреб українців за кордоном.

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

Читайте також

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 30.08.2024

Навчання та гуртки в укритті: Запорізька санаторна школа-інтернат № 7 готується до повернення дітей у класи

Впродовж доби окупанти 261 раз били по 11 населених пунктах Запорізької області.

Майже 90 % учнів запорізької школи-інтернату «Орієнтир» зможуть навчатися офлайн

Завершується відбудова будинку по вулиці Кияшка після однієї з багатьох ворожих ракетних атак по Запоріжжю – до кінця року сюди повернуться мешканці та ЦНАП

У Запоріжжі планують створити меморіал «Посадка. Дерево пам'яті» на честь загиблих Захисників

«Хвилина мовчання»: до Дня пам’яті Захисників України в Запоріжжі погасили нову поштову марку

«Енергетики докладають зусиль, щоб стабілізувати стан об’єднаної енергосистеми», – речниця «Запоріжжяобленерго» Зореслава Цупренко

Запоріжжя отримає сучасний спортивний комплекс: оновлена школа вищої спортивної майстерності відкриє двері вже за місяць

«Бігова Україна»: спортивний захід об’єднав 300 прихильників бігу та скандинавської ходьби

В Запоріжжі вшанували полеглих Захисників і Захисниць України

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 918-го дня війни