Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Пам’ятник жертвам та праведникам Голодомору відкрито на Мелітопольщині

24 листопада 2018 - 16:58

За ініціативи сільської громади у с. Новогородківка Мелітопольського району  (до 1946 р. – Чехоград) відкрито пам’ятник односельцям, які загинули від Голодомору 1932-1933 років. Вшанувати жертв Геноциду прийшли десятки жителів села, представники влади та учні.

85 років назад за вказівками Кремля у людей повністю забирали збіжжя, борошно та навіть посівне насіння. Голова місцевої артілі «Прокупник»  Франц Ваврін  приховав 6 тон зерна для роздачі найбіднішим господарствам та багатодітним родинам. Йому допомагали член правління І.Кубішта, завгосп Ф.Сербін, комірник Я.Тонішевський, секретар Б.Олучник. У січні 1933 року всіх заарештували, визнали «ворогами народу» та засудили  до розстрілу або тривалого заслання. Сьогодні ці люди носять почесне ім’я «праведників Голодомору». Від штучного голоду в 1932-1933 роках померли 43 жителі села, серед них – 17 дітей. Справжньої причини смерті у документах не писали, вказуючи «слабкість» або «старече виснаження».  

Звертаючись до учасників мітингу-реквієму, заступник директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Олександр Зубченко нагадав, що метою Голодомору було фізичне та духовне знищення українців як нації у помсту за прагнення до власної державності. Інструментами геноциду стали тотальне вилучення хлібу, блокада голодуючих районів, ретельне приховування правди про трагедію, винищення культурної еліти, штучна зміни структури населення, коли вимерлі українські села заповнювалися переселенцями із центральних областей Росії.

Своїми спогадами поділився житель села, очевидець Голодомору 1946-1947 років Степан Кузанський. Разом із друзями вони шукали бодай чогось їстівного на покинутих колгоспних ланах та виноградниках. За кілька зібраних зерняток дітлахів ловили і жорстоко били об’їждчики та голова колгоспу Франц Порожній. Лише дивом родині вдалося вижити.

До присутніх також звернулися голова районної ради Олександр Мордик, депутат сільської ради, організатор встановлення пам’ятника Ганна Момот, виконуюча обов’язки керівника апарату райдержадміністрації Катерина Макруха, учні Новогородківської школи із проникливими віршами про найбільшу трагедію Українського народу в XX столітті.

Молитву за загиблими та освячення пам’ятного знаку провів настоятель римо-католицького костьолу отець Томаш. Померлих від голоду та борців проти комуністичного режиму вшанували хвилиною мовчання, покладанням квітів та колосків.

Жертвами Голодомору 1932-1933 років на Мелітопольщині стали понад 2,3 тис людей. На згадку про них видали Книгу пам’яті, створили документальний фільм, встановили пам’ятні знаки у с. Костянтинівка, с. Вознесенка та с. Новомиколаївка.

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

Читайте також

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 989-го дня війни

Ліквідація наслідків ворожого обстрілу по Запоріжжю триває: задіяні рятувальники, комунальні служби та волонтери

В Запоріжжі мами подарували донькам нове життя: в обласній клінічній лікарні провели дві успішні трансплантації нирок

Одна дитина загинула, ще троє – отримали поранення внаслідок вчорашнього ворожого обстрілу Запоріжжя

Стале проходження опалювального сезону та розвиток децентралізованої генерації – на контролі обласної влади

В Запорізькій області оголошено День жалоби

Як переселенцям отримати житлову субсидію?

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 08.11.2024

До 8 зросла кількість загиблих через атаку росіян на Запоріжжя, серед них і однорічний хлопчик. 42 людей дістали поранення

«Ми захищаємося не від російських слів, а від російських нападів», – Президент Володимир Зеленський на саміті Європейської політичної спільноти

До уваги бізнесу Запорізької області!

Ворожий обстріл Запоріжжя КАБами: зруйнований багатоквартирний будинок, пошкоджені приватні будинки, понівечений онкодиспансер