Хід та результати модернізації професійної освіти в області за останні роки обговорили на засіданні регіональної ради професійної освіти (стейкхолдерів) при Запорізькій облдержадміністрації. У роботі ради взяв участь заступник голови облдержадміністрації Андрій Антонов.
- Останнім часом ми добре відчуваємо на собі, як набуває конкретного реального змісту поняття «кваліфікований робітник». Саме професійно-технічна освіта є основним джерелом забезпечення робітничими кадрами підприємств регіону та всієї країни. Основними проблемами в частині забезпечення потреб роботодавців у робочій силі залишаються недостатньо цілеспрямована і систематична робота з професійної орієнтації учнів закладів загальної середньої освіти, низький рівень пропаганди робітничих професій і спеціальностей безпосередньо підприємствами та організаціями в засобах масової інформації. Ця робота вимагає докорінної зміни у бік комплексності, системності і конкретизації щодо орієнтації на професії та спеціальності, які будуть затребувані, - наголосив Андрій Антонов.
Про стан діяльності закладів професійної освіти та виконання регіонального замовлення доповіла директор Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Тетяна Озерова.
- Протягом останніх років мережа закладів професійно-технічної освіти дуже змінилася: після об’єднань і укрупнень із 42 закладів у 2015 році зараз ми маємо 35 закладів професійної (професійно-технічної) освіти, з них: шість вищих професійних училищ, 16 професійних ліцеїв, сім центрів професійно-технічної освіти, п’ять навчальних центрів при кримінально-виконавчих установах закритого типу та один структурний підрозділ при вищому навчальному закладі, - повідомила посадовець.
За її словами, підсумки виконання регіонального плану модернізації свідчать про правильність обраного шляху оптимізації мережі закладів професійної освіти для забезпечення якісної підготовки кваліфікованих робітників та досягнення сучасного рівня якості освіти, який відповідає потребам Запорізького регіону. На сьогодні є сім закладів з учнівським контингентом більше 500 осіб, найчисельнішими з яких є Запорізьке вище професійне училище моди і стилю (1124 учні), Запорізьке машинобудівне вище професійне училище (1079 учнів), Мелітопольське вище професійне училище (834 учні), Запорізький професійний торгово-кулінарний ліцей (765 учнів) тощо.
Поряд з цим, в області функціонує сім малокомплектних закладів професійної освіти (з контингентом менше 200 ічнів), де всього навчається 959 учнів. Зокрема, у Приморському професійному аграрному ліцеї здобувають освіту лише 76 осіб, Осипенківському ліцеї – 102, Вільнянському професійному ліцеї – 124. У цих же закладах у поточному році найнижчі показники виконання плану регіонального замовлення на підготовку робітничих кадрів.
За даними Департаменту освіти і науки облдержадміністрації, у 2018 році в ЗПТО області підготовлено 4068 кваліфікованих робітників та молодших спеціалістів, які навчалися за регіональним замовленням, з них працевлаштовано на перше робоче місце 3173 особи або 78%. Продовжують навчання у закладах вищої освіти 345 осіб або 9%, призвані до лав Збройних сил України – 68 осіб (майже 2 %). Не працевлаштовані 442 особи (11%), з них у зв'язку з відпусткою з догляду за дитиною - 245 осіб. Найбільша кількість працевлаштованих випускників у: сфері транспорту - 90 %; сфері послуг - 84 %; промисловості - 83%; значно менше працевлаштованих випускників у будівництві – 65%; найбільш складна ситуація з працевлаштуванням у сільській місцевості – 61%.
Тетяна Озерова також повідомила, що в 2018 році обсяг регіонального замовлення на підготовку робітничих кадрів для професійно-технічних навчальних закладів становить майже 6 тисяч осіб, а зараховано на навчання до закладів – 4609 учнів, тобто план регіонального замовлення виконано на 80 % (торік 82 %).
За підсумками засідання ради Департаменту освіти і науки ОДА доручено розробити проект Регіонального плану розвитку професійно-технічної освіти на період 2019-2021 роки з урахуванням недоліків попереднього плану. Крім цього, ухвалено рішення щодо продовження модернізації мережі закладів профтехосвіти; оновлення та осучаснення переліку професій кваліфікованих робітників згідно з потребами регіонального ринку праці тощо. Члени ради також затвердили обсяги регіонального замовлення на підготовку робітничих кадрів та молодших спеціалістів у 2019 році для закладів професійної (професійно-технічної) освіти у кількості 5 161 особа.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю