Динаміку чисельності працюючих на ринку праці та забезпечення підприємств області робітниками та спеціалістами у відповідності до потреб ринку праці обговорили учасники засідання обласного координаційного комітету сприяння зайнятості населення, яке відбулось під керівництвом заступника голови облдержадміністрації Едуарда Гугніна. Участь у заході взяли голова Ради Запорізької обласної федерації роботодавців Олександр Головко, голова Запорізької обласної ради професійних спілок Віктор Сластьон, директор Запорізького обласного центру зайнятості Ірина Дуднік, представники ГУ Пенсійного фонду України та представники ГУ ДФС у Запорізькій області.
- Сьогодні на ринку праці області завдяки зусиллям органів влади та соціальних партнерів спостерігаються позитивні зрушення. Тому, одним із пріоритетних завдань, що стоїть перед сторонами соціального діалогу на цей час є закріплення позитивних тенденцій та скорочення безробіття. І один із основних шляхів – це виведення з «тіні» трудових відносин і заробітної плати. Крім цього, для роботодавців області є надзвичайно актуальним питання підготовки робітничих кадрів для виробництва, яке залежить від ефективного функціонування системи професійно-технічної освіти, - зазначив Едуард Гугнін.
Посадовець наголосив, за орієнтовними оцінками обсяги тіньових трудових відносин в нашій області сягають близько 36%. Такий рівень неформальних трудових відносин залишається загрозою для ефективного соціально-економічного розвитку області. За останні роки Урядом у законодавчому полі зроблено низку кроків, спрямованих саме на подолання цього негативного явища. Так, з 2016 року майже вдвічі знижено єдиний соціальний внесок (від 40 % до 22 %), який сплачують роботодавці. У 2017 році вдвічі збільшено розмір мінімальної заробітної плати, гарантованої державою (наразі 3723 грн.). Суттєво підвищено відповідальність роботодавців за використання нелегальних найманих працівників. Зокрема, максимальна сума штрафів за порушення трудового законодавства сьогодні сягає 372 тис. грн. тощо. У минулому році органи місцевого самоврядування, в тому числі об’єднані територіальні громади, отримали додаткові повноваження щодо здійснення контролю у сфері праці та зайнятості населення - право проведення перевірок суб’єктів господарювання та притягнення до відповідальності їх керівників у разі виявлення порушень трудового законодавства.
У Запорізькій області надавалося всебічне сприяння органам місцевого самоврядування з питань реалізації цих функцій. Наразі 28 посадових осіб місцевого самоврядування отримали посвідчення інспекторів праці та занесені до реєстру Держпраці України.
Першими результатами спільної роботи облдержадміністрації та ГУ Держпраці є те, що чисельність застрахованих осіб у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування в області у 2018 році зросла на 12,4 тис. осіб (на 2,7 %) і склала 469,5 тис. осіб.
За результатами засідання обласним координаційним комітетом сприяння зайнятості населення прийняті рішення, спрямовані на покращення ситуації на ринку праці та легалізацію трудових відносин.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю