За підтримки Національної асамблеї людей з інвалідністю України та Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів в облдержадміністрації відбулася регіональна конференція на тему «Працевлаштування та зайнятість осіб з інвалідністю. Виклики. Перспективи». До заходу долучилися представники центрів зайнятості, обласного центру медично-соціальної експертизи, а також представники підприємств, які не виконали нормативи робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю і, навпаки, підприємства, що мають позитивний досвід працевлаштування.
Представниця Фонду Ганна Сератюкова відзначила тенденцію зростання чисельності осіб з інвалідністю: у 2007 році їх в області вона налічувалося 90 тис. осіб або 4,9% від загальної чисельності населення, у 2012 році - 106 тис. осіб (5,9%), у 2013 – вже 109,2 тис. осіб (6,1%), а в 2017 році – 120 тис. осіб.
Наразі на обліку в Запорізькому обласному відділені Фонду соціального захисту інвалідів перебувають 4492 підприємства, установи, організації та фізичні особи-підприємці, які мають працевлаштовувати осіб з інвалідністю. Із них 85% підприємств, що прозвітували, виконують вимоги законодавства щодо працевлаштування осіб з інвалідністю. За їх даними, створено і працевлаштовано на робочі місця 15310 осіб з інвалідністю.
У той же час, за невиконання вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» у 2017 році для 119 роботодавців були нараховані адміністративно-господарські санкції на суму 79,3 млн. грн.
У Запорізькій області активно працює регіональна комісія з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів. Зараз в області налічується 11 таких підприємств, де працюють 298 осіб, 198 з яких – люди з інвалідністю.
На початку 2018 року між територіальними центрами зайнятості Запоріжжя та Фондом, з метою сприяння працевлаштуванню осіб з інвалідністю, на основі підходу кейс-менеджменту були укладені угоди про співробітництво. Згідно з угодами центри зайнятості проводять спільні заходи (робочі зустрічі, наради) для обговорення проблемних питань. Працівники служби зайнятості здійснюють направлення осіб з інвалідністю до відповідних установ.
За інформацією обласного центру зайнятості, у 2017 році на обліку було зареєстровано 2643 безробітних із числа інвалідів, 2600 з яких отримали профорієнтаційні послуги (98,4%). За цей час 610 жителів області були працевлаштовані за направленням служби зайнятості (23,1%), 182 особи або 6,9% пройшли професійне навчання; 304 безробітних взяли участь у громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру, а вісім осіб отримали одноразову виплату допомоги по безробіттю для організації власної справи.
Варто зазначити, що на сьогодні в області є 13 громадських організацій інвалідів, що тісно співпрацюють із Фондом не лише у питаннях фінансування, а й для надання всебічної правової та методичної допомоги.
Відзначимо, у 2018 році в державному бюджеті передбачено 1190 тис. грн. для надання фінансової допомоги на безповоротній основі підприємствам, організаціям для технічного переоснащення виробництва з метою створення додаткових робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, а також на фінансування витрат для професійного навчання у розмірі 627,6 тис. грн.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю