Керівництво та працівники Держпродспоживслужби в Запорізькій області та профільних департаментів облдержадміністрації провели експертну зустріч, у ході якої обговорили пріоритети діяльності Уряду щодо забезпечення якості й безпечності харчових продуктів. Зокрема, йшлося про новації та особливості реалізації державного контролю за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин.
До участі в заході також були залучені представники інститутів громадянського суспільства, науковці, експерти, підприємці з різних регіонів України, які мали можливість поставити запитання щодо безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
На початку квітня 2018 року набув чинності закон, який встановлює вимоги до організації державного контролю за безпечністю та якістю харчових продуктів, кормів, побічних продуктів тваринного походження, здоров’я і благополуччя тварин. У документі визначено загальні вимоги до здійснення державного контролю з метою перевірки виконання вимог законодавства у сфері безпеки та якості харчових продуктів.
Закон безпосередньо визначає правові та організаційні засади державного контролю, що здійснюється з метою перевірки дотримання операторами ринку законодавства про харчові продукти, корми, здоров’я та благополуччя тварин, а також законодавства про побічні продукти тваринного походження під час ввезення (пересилання) таких побічних продуктів на митну територію України.
Документ надає право перевірки операторів ринку без попередження, на фаховий державний контроль, також установлено вичерпний перелік питань для перевірки, запровадження ризик-орієнтованого підходу (оцінка ризику повинна супроводжувати кожен важливий крок діяльності як компетентного органу, так і бізнесу), механізм пом’якшення відповідальності щодо певних порушень, також передбачається можливість відеофіксації перевірок тощо. У разі, якщо продукція суб’єкта господарювання може становити ризик для життя і здоров’я громадян, перевірка такого суб’єкта здійснюватиметься без попередження, але відповідно до затвердженого вичерпного, отже заздалегідь відомого оператору ринку, переліку питань.
Як роз'яснили представники Держпродспоживслужба, цей закон є значним кроком у реформуванні системи державного контролю безпечності харчових продуктів, її наближенні до європейських принципів здійснення контролю, що є надзвичайно важливим у контексті виконання зобов’язань у рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Документ розроблявся за допомогою експертів Проекту ЄС «Вдосконалення системи контролю безпечності харчових продуктів в Україні» та активно підтримувався Єврокомісією. Проте задля успішного його впровадження потрібно прийняти ряд підзаконних актів.
Спеціалісти з різних областей країни взяли активну участь в обговоренні положень закону, зокрема, надали пропозиції щодо розробки низки підзаконних нормативно-правових актів, прийняття яких дозволить повною мірою реалізувати норми закону.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю