Питання легалізації заробітної плати та зайнятості населення області обговорили учасники засідання обласної комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, яке відбулося під керівництвом заступника директора Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Ірини Разуваєвої. У заході також взяли участь представники відділення національної служби посередництва і примирення в Запорізькій області, керівники територій та підприємств.
Протягом 2017 року органами місцевої виконавчої влади, місцевого самоврядування, територіальними органами центральних органів виконавчої влади забезпечувалося виконання заходів щодо легалізації заробітної плати на підприємствах, в установах та організаціях області.
За інформацією начальника управління податків з фізичних осіб Головного управління ДФС у Запорізькій області Олени Щедровської, протягом 2017 року проведено 254 перевірки, у ході яких встановлено порушення законодавства. Виявлено та залучено до реєстрації та оподаткування 1062 неоформлених найманих працівника. Встановлена їм заробітна плата склала 3,6 млн. грн., внаслідок чого до бюджету перераховано податок з цих доходів у сумі 1,6 млн. грн.
Проведено спільну роботу облдержадміністрації та Головного управління Держпраці у Запорізькій області щодо реалізації наданих у 2017 році органам місцевого самоврядування повноважень щодо контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення. На початок 2018 року у виконавчих органах міських рад та об’єднаних територіальних громад визначено 31 посадову особу, на яких покладені обов’язки інспекторів праці, з них 23 отримали посвідчення інспектора праці та внесені до реєстру Держпраці.
У результаті спільних зусиль забезпечено позитивну динаміку зменшення кількості найманих працівників, які отримували заробітну плату менше мінімальної.
Так, протягом 2017 року їх кількість скоротилася на 13,1 тис. осіб або на 36,7%. Разом з тим, вона залишається ще значною та становить 22,7 тис. осіб. Питома вага цієї категорії застрахованих осіб у загальній середньообліковій чисельності штатних працівників області становить 5,4%.
У бюджетній сфері у грудні заробітну плату менше мінімальної отримали 8 тис. осіб, що становить 6,2% від працюючих у цих установах, з них 2,1 тис. - працівники освіти та 2,6 тис. – охорони здоров`я. З початку року їх загальна кількість зменшилась на 3,7 тис. осіб або на 31,8%.
Крім цього, протягом минулого року вдвічі зменшилася чисельність керівників, які отримували заробітну плату менше мінімальної, яка за даними звітності за листопад 2017 року склала 266 осіб.
Проте у 2017 році в області спостерігалося збільшення чисельності застрахованих осіб, які працювали неповний робочий час. Так, у грудні таких налічувалося 34,8 тис. осіб, що на 1,6 тис. осіб або на 4,8 % більше, ніж у січні 2017 року. Найбільше зростання відбулося в бюджетній сфері (на 864 особи або на 14,5 %), а саме: в органах державного управління й оборони – на 457 осіб, освіти – на 288 осіб, охорони здоров`я – на 237 осіб.
За даними Пенсійного фонду та Державної фіскальної служби України, чисельність застрахованих осіб у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (найманих працівників і фізичних осіб-підприємців) з початку 2017 року зросла (переважно за рахунок збільшення чисельності фізичних осіб-підприємців, які сплачували єдиний соціальний внесок) на 24,1 тис. осіб (або на 5,3%) і за станом на 01.12.2017 склала 477,5 тис. осіб.
- За орієнтовними оцінками рівень «тіньової» зайнятості в області за січень-вересень 2017 року дещо скоротився - до 33,8% від працюючих проти 38% за 2016 рік. Проте такий рівень неформальних трудових відносин залишається загрозою для ефективного соціально-економічного розвитку області, - підбила підсумки засідання Ірина Разуваєва.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю