Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Пам’ятати кожну жертву тоталітаризму

18 травня 2017 - 16:45

На вшанування  Дня пам’яті жертв політичних репресій та Дня пам'яті жертв депортації кримських татар у Запорізькій обласній універсальній науковій бібліотеці, у Центрі національних культур „Сузір’я” відбувся захід „Репресовані народи”.

Про долі репресованих народів розповіли члени національно-культурних товариств, свідки трагічних подій, їхні  нащадки та журналісти.

Про подробиці депортації кримських татар розповіла активістка Ісламського центру Запоріжжя „Віра” Ніяра Мамутова: « З 4 години ранку 18 травня до 16 години 20 травня 1944 року з Криму були вислані кримські татари  - у товарних вагонах, без їжі, без речей у голі холодні степи Казахстану. Мій дідусь розповідав, як вмирали у дорозі від голоду діти й дорослі, як вмирали вже на місці заслання – і не було сил їх поховати. Маленьких дітей у тих степах викрадали дикі хижі тварини, тож їх клали спати на верхні нари у бараках. Таким чином, поки чоловіки нашого народу воювали у Червоній армії, в тилу знищили 46 відсотків кримських татар. Ми не змогли нормально повернутися до Криму, а зараз наша земля переживає нову окупацію».

Про долю своєї грецької родини розповіла 90-річна Галина Євсюкова - їй було 9 років, коли її батька, як і багатьох представників грецької інтелігенції, забрали чекісти, і про його долю більше нічого не знали: «Я пам’ятаю, як ридала, стоячи біля дверей під час обшуку, коли нищили батьківську бібліотеку. Це найтяжчий спогад дитинства, навіть важчий, ніж багаторічне клеймо „дитини ворога народу”. Я досі не можу зрозуміти - навіщо вся ця жорстокість була потрібна тодішньому тоталітарному режимові?»

Про долі своїх співвітчизників також розповіла  керівник грецької недільної школи „Філоксія”  Нонна Борсук.

Керівник центру національних культур „Сузір’я” Ольга Назаренко продемонструвала книгу, в якій наведено, скільки національних шкіл, технікумів, відділень у вищих навчальних закладів було в нашій області до 1936 року – а потім всі ці заклади було знищено. Журналіст Раїса Лифантій розповіла про трагічні долі поляків, німців та інших народів та про те, як у Запорізькій області знайшли притулок народи, які поверталися з вимушених поселень.

Спільну думку представників національно-культурних товариств висловила Ніяра Мамутова:

-  Ми маємо пам’ятати і ніколи не забувати про те, що довелося пережити нашим народам. І ми вдячні Україні за те, що маємо тверду впевненість – таке не може повторитися у демократичній країні.

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

Читайте також

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області

Впродовж доби окупанти 371 раз вдарили по Запорізькій області

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 863-го дня війни

В Запоріжжі відкрили регіональний офіс «Зроблено в Україні» для підтримки економіки під час війни

Запоріжжя відвідав тимчасово виконуючий обовʼязки міністра молоді та спорту України Матвій Бідний – обговорили перспективи розвитку спорту в прифронтовому регіоні

В Запоріжжі відзначили кращих поліцейських

Спільна робота Запорізької ОДА, бізнесу та волонтерів: військовим передали велику партію автівок

Як здійснюються лікарняні виплати у 2024 році

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області

В Запоріжжі привітали 76 золотих медалістів

Впродовж доби окупанти 272 рази вдарили по Запорізькій області

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 862-го дня війни