Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

НОВИНИ

День національної культури відзначили святом українського балету

16 березня 2017 - 09:38

День національної культури відзначили святом українського балету

11 березня 2017 року у концертному залі ім. М.І. Глінки Запорізької обласної філармонії на запоріжців чекала унікальна подія – «Свято українського балету» від гостей із Києва – учнів та студентів Київської муніципальної академії танцю ім. Сержа Лифаря. Концерт відбувся в рамках святкування Дня національної культури та Шевченківських днів. Це спільний проект Запорізької обласної філармонії та Київського коледжу хореографічного мистецтва за підтримки Департаменту культури, туризму національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації та сприяння Всеукраїнської громадської організації «Всеукраїнська федерація «Спас».

Перед початком вистави генеральний директор Запорізької обласної філармонії, заслужений працівник культури України Ірина Конарева привітала всіх зі святом національної культури, побажала надовго зберегти натхнення та позитивні емоції від українського балету і подарувала гостям сувеніри козацької столиці. У свою чергу директор Київської муніципальної академії танцю ім. Сержа Лифаря, професор, кандидат мистецтвознавства, заслужений діяч мистецтв України Андрій Лягущенко розповів, що цю програму вони вже презентували на сцені Національного театру опери та балету України і тепер з радістю дарують її запорізькій публіці у столиці козацтва. Тим паче, що тема вистав якраз торкається і нашого козацького запорізького краю. До привітань приєднався і голова Всеукраїнської громадської організації «Всеукраїнська федерація «Спас» - Олександр Притула. На згадку про спільну працю з відродження національної культури та відзначення Шевченківських днів Олександр Притула подарував Андрію Лягущенко паросток запорізького дубу, який тепер буде прикрашати подвір’я Київської муніципальної академії танцю ім. Сержа Лифаря.

Хореографічне свято відкрив український балет на одну дію «Сезони життя». У постановці описується яскраве, насичене життя українського роду, з його кропіткою працею, палким коханням і веселими святами, запальною музикою і танцями, незрівнянними народними обрядами і звичаями. Так, балет був побудований за принципом показу кожної пори року, з її відмінними рисами. Зима, наприклад, постала перед глядачами з характерними щедрівками та обрядом водіння кози. Навесні дівчата постали в образі пташок та в танку квітів. Літо охарактеризувала купальська пісня «Не метелиця лугом стелиться» та хореографічні композиція з віночками,  рушниками та стрибками через вогнище на Івана Купала. Осінь – традиційна пора весілля, тож у балеті були представлені сватання, весільний обряд випікання короваю та колоритні троїсті музики.

У другому відділенні глядачі побачили хореографічну виставу «Український диптих», який складався з двох частин – ліричної та героїчної. Тут була показана доля козака – з одного боку ніжні сімейні стосунки, турбота та кохання, а з іншого – героїчна боротьба за свободу рідної держави, життя на Січі та війна з ворогами. Окрім типових танців у диптиху були широко представлені різноманітні бойові мистецтва – зі списом, шаблями, ножами та елементи рукопашного бою. Виконавці досконало показали володіння яскравими складними хореографічними трюками – «арабське колесо», «коза»,  «зворотній млин» та багато інших. Юні вихованці академії продемонстрували серйозні хореографічні здібності, пластичність і втілили задум постановників – заслуженого артиста України Олександра Нестерова,  заслуженого артиста України Дмитра Клявіна та Вадима Сабодаша. Балет вразив запоріжців цікавим задумом, досконалою хореографією та прекрасною музикою композиторів К. Данькевича і Є. Досенка. В ній українські народні мелодії влучно переплітались із сучасними зворотами, втім не вибиваючи зі стилю композицію. Сцена, оформлена в стилі петриківського розпису, доречно підібрані пейзажі на екрані та стильні костюми танцюристів доповнювали атмосферу національного свята.

Учасників вистави глядачі вітали стоячи, аплодували і не стримували емоцій, слів подяки та захоплення. Серед присутніх у залі були постійні шанувальники філармонійного мистецтва, бійці Національної Гвардії України, учасники АТО, волонтери та родини тимчасових переселенців із окупованих територій.

Після вистави хореограф і постановник Вадим Сабодаш  розповів, що  на створення українського балету надихнула саме любов до своєї Батьківщини та до всього істинно українського – звичаїв, пісень, танців. «Український народ, – сказав Вадим Сабодаш – зголоднів за справжнім якісним українським мистецтвом. Наш балет – це спроба показати істинного запорізького воїна – православного захисника вітчизни, сильного, мужнього, нездоланного ніякими ворогами!».

Колектив Запорізької обласної філармонії, як завжди, доклав максимум зусиль задля створення комфортних умов під час перебування гостей у Запоріжжі. Для делегації коледжу (а це 72 представника) було проведено дві надзвичайно цікаві екскурсії Національним заповідником «Хортиця» та будівлею концертної зали імені М.І. Глінки.

Цього року Шевченківське свято на Запоріжжі об'єднало дві столиці та подарувало неперевершену насолоду від високого мистецтва.

Читайте також