Стан підготовки робітничих кадрів для ринку праці Запорізької області розглянуто під час розширеного засідання колегії Департаменту освіти і науки облдержадміністрації, яке відбулося під керівництвом директора Департаменту Тетяни Озерової. У роботі колегії взяли участь керівники районних і міських відділів та управлінь освіти, молоді та спорту, представники органів управління освітою об’єднаних територіальних громад, директори загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів, громадськість.
- У регіоні є невідповідність попиту і пропозиції робочої сили, нестача якісних робочих місць, недостатня кількість робочих місць на селі. Все це ускладнює належне виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку працевлаштування випускників професійно-технічних навчальних закладів, підготовка яких проводилася за державним замовленням» у частині підготовки угод про працевлаштування. Система професійно-технічної освіти області перебуває в стадії реформування і приведення у відповідність до потреб ринку праці та економіки. Наразі триває робота з модернізації мережі професійно-технічних навчальних закладів з метою більш ефективного використання їх матеріально-технічної бази, кадрового потенціалу, фінансових та управлінських ресурсів, - зазначила Тетяна Озерова.
Навчальні заклади професійно-технічної освіти здійснюють підготовку кваліфікованих робітників для шести галузей економіки: сільського господарства, металургії, транспорту, сфери послуг, будівництва та машинобудування.
Мережа професійно-технічної освіти області включає 39 державних закладів: у тому числі вищих професійних училищ – 8; центрів професійно-технічної освіти – 5; професійних ліцеїв – 25 і один коледж, у яких навчається 13 856 учнів.
За словами заступника начальника управління – начальника відділу кадрової роботи та координації діяльності навчальних закладів Олени Грицаєнко, аналіз результатів виконання плану державного замовлення на підготовку кадрів за минулий рік показав, що вісім професійно-технічних закладів виконали план на 90-100%, 12 - на 90-80%, сім - на 80-70%, п’ять - на 70-60%, чотири - на 50-60%, три - до 50 %, а Приморський професійний аграрний ліцей повністю не виконав план набору.
- Проведено значну роботу з вивчення двосторонніх угод з роботодавцями на набір 2017 року. Переглянуто понад 600 угод. Якісно ця робота виконана в тих навчальних закладах, де представлено кілька договорів з великими замовниками кадрів, такими як ПАТ «Мотор Січ», «Запоріжсталь», «ЗТМК», «Запоріжабразив» та інші. Відповідно до регіонального плану модернізації професійно-технічної освіти Запорізької області на 2016-2018 роки до кінця року суттєво скорочується кількість ПТНЗ: залишається 34 професійно-технічних навчальних заклади і один коледж, - повідомила Тетяна Озерова.
Об’єднання навчальних закладів у багатопрофільні центри професійно-технічної освіти дозволить створити систему професійної освіти, що не лише відповідатиме сьогоднішній структурі економіки та її потребам, а завдяки новому механізму управління дозволить швидко адаптуватися під зміни і потреби в майбутньому, а також удосконалити механізм формування держзамовлення, зорієнтувати його на найважливіші напрями задоволення поточної та перспективної потреби роботодавців.
Наразі збільшено видатки на модернізацію та оновлення матеріально-технічної бази професійно-технічних навчальних закладів державної форми власності у розмірі 50 млн. грн. Ці кошти передбачені на придбання техніки та обладнання для створення навчально-практичних центрів на базі професійно-технічних навчальних закладів.
Управління у справах преси та інформації