Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

НОВИНИ

Музей без бар’єрів – частина комфортної країни

27 жовтня 2016 - 10:56

Музей без бар’єрів – частина комфортної країни

26 жовтня у Запорізькому обласному художньому музеї за підтримки Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної держадміністрації відбувся семінар „Музей без бар’єрів”, присвячений питанням інклюзивної освіти та залучення музеїв до обслуговування людей з особливими потребами.

Директор обласного художнього музею Інга Янкович повідомила, що цей семінар – початок низки заходів:

- Ми визнаємо, що наші музеї, як і всі заклади культури, мало пристосовані для відвідин людьми з особливими потребами. Зараз в нашому музеї йде реконструкція, ми зробимо наші приміщення зручнішими. Але вже зараз ми можемо готувати наших співробітників морально та фахово до роботи з людьми із особливими потребами. Найбільша проблема, яка потребує великих коштів – переобладнання приміщень. Але ми сповнені надій на краще і сподіваємося. що наші музеї стануть закладами без бар’єрів, де доступ до колекцій та програм не обмежується ані фізично, ані ментально, де цінність кожної людини не обговорюється. Ми маємо план провести кілька семінарів та практичних занять для працівників запорізьких музеїв.

Спеціалісти Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти та практичні педагоги надали інформацію, як будувати спілкування із групами відвідувачів з різними потребами. Так, для людей із вадами зору краще мати копії експонатів, до яких можна торкатися, для людей з вадами слуху краще зробити акцент на відеовраженнях. До людей із психічними особливостями не слід звертатися особисто, краще спілкуватися з усією групою взагалі... Учасники семінару ознайомилися із досвідом Польщі, Ізраїлю, інших країн щодо створення комфортного безбар’єрного простору. Працівники музеїв дізналися багато нового для себе і впевнені, що отримані знання дозволять розширити коло відвідувачів.

Старший викладач кафедри реабілітації педагогіки та здорового способу життя ЗОІППО Тетяна Волошина відзначила, що інклюзивна освіта - це рівень свідомості нації. Весь простір має бути комфортним для всіх громадян – мають вони особливі потреби чи ні. Практичний психолог Ольга Дараган розповіла про особливості спілкування з дітьми, що мають вади розвитку.

Старший викладач кафедри дошкільної освіти ЗОІППО та вчитель образотворчого мистецтва ЗЗОШ „Основа” Людмила Шульга розкрила підходи до включення дитини з особливими потребами у креативне середовище та про арт-технології розвитку творчих здібностей дітей.

Директор ЗЗОШ „Основа” Алла Любімова розповіла про впровадження Всеукраїнського експерименту з інклюзивної освіти, запропонувала форми співпраці шкіл та музеїв для вирішення проблеми організації культурного простору для дітей з особливими потребами. Алла Любімова розповіла:

- Наші діти вже відвідували уроки, майстер-класи, екскурсії у  художньому музеї. Ми вже знаємо, що подолавши психологічні бар’єри, можна просто і весело проводити час у музеї дітям та дорослим з різними потребами.

Всі учасники семінару зазначили, що, на жаль, простір обласного центру не є комфортним для людей з особливими потребами, маломобільних людей, осіб похилого віку. Всюди перехожі з особливими потребами натикаються на перепони – бордюри, сходинки, ями, двері, які важко відчинити самостійно. Пандуси, які повинні полегшити пересування, часто не можна використати, бо вони не відповідають жодним нормам. У сільській місцевості часто немає тротуарів взагалі, люди вимушені ходити проїжджою частиною. А правильно обладнані туалети для візочників в обласному центрі мають лише два гіпермаркети, збудовані за іноземними проектами. Тому для доступності та комфортності нашого простору треба зробити ще дуже багато. 

Читайте також

Зимова єПідтримка: уряд затвердив президентську програму виплати українцям 1 тисячі гривень

Прийомна сімʼя в Кушугумській громаді отримала генератор за сприяння громади та волонтерів

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 25.11.2024

Впродовж доби окупанти завдали 200 ударів по 9 населених пунктах Запорізької області.

В Запоріжжі відбулась чергова зустріч «Діалог влади та бізнесу»: на порядку денному – критично важливі підприємства та бронювання співробітників

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 24.11.2024

Впродовж доби окупанти завдали 144 удари по 11 населених пунктах Запорізької області

Запоріжжя запалює свічки в памʼять жертв голодоморів

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 23.11.2024

55-річний чоловік загинув внаслідок ворожого авіаудару по Запорізькому району, 11-річний хлопчик дістав поранення через атаку росіян на Запоріжжя

«Запорізькій політехніці» – 124 роки: Іван Федоров привітав викладачів та студентів зі святом

«Мрій та Досягай»: стартувала реєстрація на освітню програму для жінок-підприємиць