Напередодні великого православного свята Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії в Україні відзначається День усиновлення. З цієї нагоди традиційно відбулися урочистості в концертному залі ім. Глінки на вшанування усиновителів, прийомних батьків, батьків – вихователів дитячих будинків сімейного типу, опікунів ( піклувальників), які зібралися з усіх міст та районів області.
Їх привітали представники облдержадміністрації та обласної ради, найактивнішим вручили нагороди, а всі учасники зібрання отримали подарунки.
Як зазначила начальник Служби у справах дітей облдержадміністрації Антоніна Матвеєва, головним підсумком року є те, що збільшується кількість дітей, які знаходять домашнє тепло та батьківську любов. Так, протягом цього року в області створено два дитячі будинки сімейного типу та сім прийомних сімей. Загалом з початку року до прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу влаштовано 30 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
За даними Служби у справах дітей облдержадміністрації, на первинному обліку перебуває 3789 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з них сімейними формами виховання охоплено 86,8 % від загальної кількості дітей цієї категорії. Слід зазначити, що у порівнянні з 2009 роком відсоток дітей, влаштованих до сімейних форм виховання, збільшився на 19,55% .
Починаючи з 2009 року набули розвитку такі альтернативні форми сімейного влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, як прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу. У 2009 році в області функціонували 123 прийомні сім’ї, в яких виховувалось 219 дітей, та дев’ять дитячих будинків сімейного типу з 61 вихованцем.
Нині ж в області налічується 198 прийомних сімей, які оточили родинним теплом 401 прийомну дитину, та 25 дитячих будинків сімейного типу, в яких 164 дитини-вихованця.
Крім цього, в регіоні проживає 10 прийомних сімей із 15 дітьми та три дитячі будинки сімейного типу з 19 вихованцями, які є внутрішньо переміщеними з Донецької області.
Під опікою, піклуванням фізичних осіб перебуває 2742 дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування. Цей показник з року в рік практично не змінюється .
За оперативними даними, за станом на 15.09.2016 усиновлено 64 дитини-сироти та дітей, позбавлених батьківського піклування: громадянами України – 57 дітей, іноземними громадянами – семеро дітей. Починаючи з 2010 року національне усиновлення превалює над іноземним.
Розвивається мережа закладів соціального захисту дітей.
Для надання дітям, які опинилися у складних життєвих обставинах, дітям, які залишилися без піклування батьків, усіх видів соціальної допомоги працює п’ять центрів соціально-психологічної реабілітації дітей. У поточному році в центрах соціально-психологічну допомогу отримали 620 дітей з міст та районів області.
З метою надання тимчасового житла дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, віком від 15 до 18 років, а також особам з їх числа віком від 18 до 23 років, створено обласний комунальний заклад «Мелітопольський соціальний гуртожиток» на 30 ліжко/місць.
Для попередження відмов матерів від новонароджених дітей, і як наслідок, виникнення раннього соціального сирітства, з 2015 року в м. Бердянську працює обласний соціальний центр матері та дитини на 20 ліжко/місць. У закладі на безоплатній основі можуть проживати жінки від 7 місяця вагітності до народження дитини та до досягнення дитиною 15 місяців. Наразі в закладі проживає 10 матерів з 11 малолітніми дітьми. На сьогодні опрацьовується питання щодо створення ще одного обласного соціального центру матері та дитини на території м. Запоріжжя.
Управління у справах преси та інформації