У зв’язку з необхідністю посилення заходів щодо недопущення занесення і розповсюдження на території Запорізької області африканської чуми свиней відбулося засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при облдержадміністрації, яке провів заступник голови облдержадміністрації Володимир Тоцький (стажування).
У 2016 році ситуація щодо африканської чуми свиней в Україні та на її кордонах різко погіршилася. Так, спостерігається розповсюдження збудника в країнах Балтії, Польщі та Росії. В Україні з початку епізоотії оголошено 110 неблагополучних пунктів з АЧС у 17 областях. Останні випадки виявлено в Полтавській, Вінницькій (уперше), Миколаївській, Сумській та Харківській (уперше) областях.
За інформацією в.о. начальника ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області Сергія Дегтяренка, наша область до цього переліку не входить, епізоотична ситуація в господарствах контрольована.
За підсумками розгляду питання протиепізоотичною комісією ухвалено низку заходів. Так, на місцях доручено забезпечити постійний контроль за дотриманням усіма суб’єктами господарювання незалежно від форми власності та підпорядкування, діяльність яких пов’язана з утриманням, забоєм та переробкою свиней та продукції з них, ветеринарно-санітарного законодавства, зокрема щодо «закритого» режиму роботи; провести навчання-тренінги із залученням спеціалістів господарств, органів місцевого самоврядування та причетних інших служб з метою перевірки їх готовності до дій при можливому виникненні спалахів АЧС та інших інфекційних захворювань тварин.
Для недопущення занесення збудника АЧС комісіям на місцях належить організувати на підприємствах, в установах і організаціях, які здійснюють утримання, розведення та забій свиней, перевірку стану роботи з профілактики заразних хвороб тварин (насамперед АЧС).
У випадку недопущення такими підприємствами, установами й організаціями членів комісії до проведення перевірки матеріали будуть передаватися правоохоронним органам та керівництву території.
Також доручено активізувати роботу спільних мобільних груп, створених за участю представників Держпродспоживслужби та Головного управління Національної поліції в Запорізькій області для контролю переміщення підконтрольних вантажів на основних автошляхах області. У разі виявлення забороненої продукції з’ясовуватимуться шляхи її надходження.
Крім цього, заплановано посилити ефективність заходів щодо припинення діяльності стихійних ринків та інших неустановлених місць торгівлі та реалізації живих тварин та сировини з них.
Запроваджується проведення моніторингу на африканську чуму свиней у дикій фауні протягом мисливського сезону 2016 – 2017 років. Відстріл дикого кабана та взяття проб біологічного матеріалу проводитиметься під контролем спеціалістів Держпродспоживслужби і державної служби ветеринарної медицини.
Відповідно до рішення Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України проводитиметься відстріл диких кабанів на території області, у т.ч. на територіях природно-заповідного фонду.
На територіях мають забезпечити проведення широкої роз’яснювальної роботи серед громадян, власників свиней та спеціалістів свиногосподарств про небезпеку африканської чуми свиней та заходи із запобігання занесення вірусу АЧС.
Запорізькому та Бердянському прикордонним інспекційним пункти ветеринарної медицини доручено посилити державний ветеринарно-санітарний контроль і нагляд за імпортом сировини, тваринницької продукції та живих тварин, що надходять на територію області.
Управління у справах преси та інформації