З початку проведення антитерористичної операції Запорізька область прийняла 127,7 тисячі внутрішньо переміщених осіб, серед них: 86,1 тис. пенсіонерів, 6,2 тис. інвалідів, 13,8 тис. дітей. Про це повідомили в Департаменті соціального захисту населення облдержадміністрації.
Верховна Рада України разом з Урядом прийняли ряд законодавчих та нормативно правових актів, які дозволяють реалізувати внутрішньо переміщеним особам своє конституційне право на соціальну підтримку з боку держави. На сьогодні Уряд упорядкував Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Сама довідка набуває статусу безстрокової та відміняється ставлення відмітки міграційної служби.
Довідки, що були видані внутрішньо переміщеним особам з 13 січня 2016 року включно, є дійсними та діють безстроково, незважаючи на відсутність відмітки органів Державної міграційної служби.
У лютому Служба безпеки України поінформувала територіальні управління соціального захисту населення про громадян із числа внутрішньо переміщених осіб, яким безпідставно оформлено довідки на соціальні виплати та доцільно зупинити нарахування на виплату соціальної допомоги цим громадянам. На підставі цієї інформації органами соціального захисту населення була проведена відповідна робота. Було знято з обліку внутрішньо переміщених осіб 61,6 тис. громадян (у тому числі 4,9 тис. сімей, які отримали державну соціальну допомогу на суму 5,1 млн. грн..), органами Пенсійного фонду призупинено виплату пенсій 56 тис. пенсіонерам на суму 101 млн. грн.
За поновленням реєстрації та соціальними виплатами з березня по травень звернулися 46,9 тис. внутрішньо переміщених осіб.
На теперішній час 3,3 тис. сім’ям внутрішньо переміщених осіб поновлено виплату щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання та інших видів державної допомоги. Залишаються призупиненими такі виплати 1,6 тис. сімей.
П’ятдесят відсотків облікованих внутрішньо переміщених осіб, яким було призупинено дію довідок та зупинено виплати, можуть звернутися до органів соціального захисту населення.
Для призначення та відновлення всіх соціальних виплат Уряд прийняв постанову, якою удосконалив систему призначення (відновлення) соціальних виплат, та запровадив порядок контролю за соціальними виплатами внутрішньо переміщеним особам.
Сьогодні рішення про призначення та відновлення всіх соціальних виплат будуть приймати комісії з питань призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які утворюються місцевими органами виконавчої влади.
Контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за фактичним місцем проживання повинні здійснювати робочі групи, які теж утворюються місцевими органами виконавчої влади.
Для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа повинна подати відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати за її фактичним місцем проживання/перебування. Орган, який здійснює соціальну виплату, а саме Пенсійний фонд, фонди соціального страхування, центр зайнятості, повинен направити список осіб, які претендують на виплати, для проведення перевірки достовірності зазначеної у заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування територіальним управлінням соціального захисту населення.
Робочі групи відвідують фактичне місце проживання внутрішньо переміщених осіб та складають акт обстеження матеріально-побутових умов сім’ї. Комісія повинна ухвалити рішення про призначення (відновлення) або про відмову у призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати.
Якщо внутрішньо переміщеній особі відмовили у поновленні виплати, рішення комісії про відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати може бути оскаржене в суді.
Обласною державною адміністрацією надіслано листи міським головам міст обласного значення, головам райдержадміністрацій щодо негайного проведення відповідної роботи. Термін виконання завдання - до 15 липня 2016 року. Питання знаходиться на контролі обласної влади.
Управління у справах преси та інформації