Уперше в Україні, в Запоріжжі, відзначили День переможних козацьких походів. Вшанувати подвиг героїв минулого та сьогодення на Козацьке коло на о. Хортиця прибуло понад 30 делегацій із 12 областей, військовослужбовці 55-ї окремої артилерійської бригади, 37-го окремого мотопіхотного батальйону, представники влади та молодь.
Проводити Тризну по загиблих козаках розпочали ще на початку 1990-х років, але зараз традицію переосмислили. Голова обласної координаційної ради козацтва Дмитро Сухінін розповів про нове свято: «Цей день символізує нерозривну духовну єдність захисників України – від дружинників Київської Русі до воїнів антитерористичної операції. Ми згадуємо Дмитра Байду-Вишневецького, завдяки якому розрізнені козацькі ватаги зібралися в єдину потужну силу, самовідданість та військові звитяги Петра Конашевича- Сагайдачного, любов до волі, вдачу та мужність Івана Дмитровича Сірка».
Вітання від очільника регіону Костянтина Бриля передала заступник голови – керівник апарату облдержадміністрації Зінаїда Бойко.
- Історична пам’ять – найцінніший скарб наших нащадків. Зберігаючи у своїй душі відлуння минулих перемог, ми аналізуємо і причини поразок, удосконалюємо бойовий досвід та тактичні знання, які сьогодні так потрібні нашим захисникам на Сході України», - зазначила посадовець та запевнила, що обласна влада активно підтримує ініціативи козаків, спрямовані на захист області, допомогу нашій армії та патріотичне виховання підростаючого покоління.
Гідними прикладами для юнаків та дівчат мають стати старійшини козацтва. Володимир Мельник був одним із ініціаторів відродження козацького руху на Запоріжжі, довго боровся за його ідеологічне та організаційно-правове визнання, створення єдиної структури. Валерій Матченко у 66 років вступив добровольцем до лав Карпатської Січі, побував у найгарячіших точках АТО, навчив азам військового мистецтва десятки новобранців.
До козаків також звернулися заступник голови обласної ради Владислав Марченко та керуючий справами Запорізького міськвиконкому Роман Омельянович, які пообіцяли підтримку найбільш знакових проектів –програми «Запоріжжя – козацька столиця України» та проведення Другого міжнародного конгресу козацтва. Верховний отаман МСК «Запорозька січ», старійшина 37-ого ОМПБ Ілля Лапін поділився своїм баченням місця та ролі козацтва у творенні єдиної політичної нації. Щиро подякував запоріжцям нащадок Гетьмана України Ігор Всеволодович Мазепа, який з перших днів російської агресії, не шкодуючи ресурсів власного бізнесу, став активним помічником Збройних Сил України. Смутком та болем сповнилися слова Олени Карась – матері загиблого учасника АТО, який приймав козацьку присягу на Хортиці, за покликом серця став на захист України та загинув під Павлополем на Донеччині, прикриваючи побратимів.
Особливими гостями стала делегація Великолепетиського району Херсонщини. Запоріжці потоваришували з ними кілька місяців тому, коли разом наводили лад на старовинному козацькому кладовищі. Голова райдержадміністрації Світлана Кумановська розповіла про роботу місцевого козацтва, участь у операції «Козацький волонтер», окреслила перспективи співпраці.
Бурхливі оплески та щире захоплення присутніх викликали виступи дитячого ансамблю «Росяночка», творчих колективів із Полог, Енергодара та Покровського району Дніпровщини.
На честь загиблих героїв єпископ Запорізький та Мелітопольський УПЦ КП Фотій провів молебень та освятив пам’ятний хрест – символ вічної скорботи за тими, хто віддав життя за Україну, який спустили на води Дніпра.
На завершення кращим активістам було вручено відзнаки обласної державної адміністрації, козацьких організацій та ордени родини Мазеп.
Управління у справах преси та інформації