Стан виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження нормативу забезпечення стаціонарними лікарняними ліжками у розрахунку на 10 тисяч населення» розглядався під час наради голови облдержадміністрації Костянтина Бриля з керівниками територій.
Цією постановою затверджено граничний норматив забезпечення стаціонарними ліжками – не більше 60 ліжок у розрахунку на 10 тис. населення.
За словами заступника директора Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Марини Воловик, норматив стосується всіх комунальних закладів охорони здоров’я області, а не для кожного міста та району окремо, як це помилково трактують більшість керівників закладів охорони здоров’я та очільників міст і районів. Постановою визначено чіткі завдання, а не рекомендації, а саме: приведення ліжкового фонду у відповідність до затвердженого постановою нормативу; коригування кількості ліжкового фонду, зменшуючи його з урахуванням рівня захворюваності населення та регіональних особливостей.
У комунальних та державних закладах охорони здоров’я області на 1 квітня цього року налічується 14851 ліжко, крім того, функціонує 678 ліжок у приватних та відомчих закладах охорони здоров’я. Департаментом охорони здоров’я облдержадміністрації проведено аналіз ефективності використання наявного ліжкового фонду. Значно перевищує цей показник серед ліжок терапевтичного профілю – 18,32 на 10 тис. населення, але при цьому в структурі звертає на себе увагу нестача загальнотерапевтичних ліжок – 8,4 на 10 тис. населення, перевищення ліжок кардіологічного профілю – 5,41 на 10 тис. населення, ендокринологічних – 0,93 на 10 тис. населення, пульмонологічних – 1,5 на 10 тис. населення, імунологічних – 0,06, неврологічних – 6,25 на 10 тис. населення; психіатричних – 7,55 на 10 тис. населення; шкірно-венерологічних – 1,6 на 10 тис. населення; наркологічних – 1,0 на 10 тис. населення. Надлишок хірургічних ліжок становить 21%, майже 20% - для вагітних та породіль.
Посадовець наголосила, що необхідно звернути увагу на недоцільність функціонування ряду спеціалізованих хірургічних ліжок у деяких закладах охорони здоров'я другого рівня надання медичної допомоги (урологічних, проктологічних, гінекологічних), враховуючи рівень їх кадрового забезпечення, матеріально-технічний стан, а також ефективність використання.
- За результатами проведеного аналізу здійснено розрахунки необхідної кількості ліжок згідно з нормативом, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України. Оптимізації підлягають 4132 ліжка. Слід зазначити, що за рахунок медичної субвенції в подальшому будуть фінансуватись лише ті ліжка, які враховані нормативом, решта надлишкових ліжок – за рахунок бюджету місцевої громади. Виконання поставлених завдань надасть можливість підвищити ефективність використання наявних фінансових, матеріально-технічних і кадрових ресурсів, забезпечити належну якість медичних послуг, у тому числі за рахунок концентрації складних і витратних видів медичної допомоги у потужних та сучасно обладнаних закладах охорони здоров’я, а також дозволить усунути невиправдане дублювання медичних послуг, - зазначила у своїй доповіді Марина Воловик.
Управління у справах преси та інформації