Посадовці облдержадміністрації продовжують практику виїзних зустрічей з громадами для проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи щодо проведення реформи адміністративно-територіального устрою та децентралізації влади. У рамках цієї роботи група фахівців на чолі із заступником голови-керівником апарату ОДА (стажування) Зінаїдою Бойко побувала у м. Кам'янка-Дніпровська, де відбулася консультаційна зустріч з активом і головами міської та сільських рад району.
Про стан справ у громадах, які вже пройшли процедуру об’єднання, поінформувала Зінаїда Бойко.
- Реформа децентралізації влади була проголошена Президентом України Петром Порошенком, тож відповідно вона має державну підтримку. На сьогодні в Запорізькій області вже функціонують та мають значні преференції шість громад. Насамперед це виражено у субвенціях у розмірі 46 мільйонів гривень з держбюджету на розвиток соціальної інфраструктури територій. Окрему вагу мають і фінансові стимули від регіональної влади - з обласного бюджету виділено ще 5 мільйонів гривень. Не менш цікавими є можливості залучення іноземних коштів та інвестицій, - зазначила заступник голови-керівник апарату обласної державної адміністрації (стажування) Зінаїда Бойко.
Можливості співпраці з міжнародними донорськими організаціями, які на сьогодні активно допомагають об’єднаним територіальним громадам, презентував радник голови облдержадміністрації з питань децентралізації Олександр Свистун. Ознайомитись з переліком цих організацій можна за посиланням: http://auc.org.ua/sites/default/files/dd_1.pdf
Оскільки фінансові розрахунки - одне з найбільш актуальних питань для громади, на ньому детально зупинилась регіональний консультант Офісу з питань бюджету Олександра Оляніна. За її словами, розрахунки фінансової спроможності територіальних громад району було проведено заздалегідь у співпраці з фахівцями районного фінансового управління. Насамперед враховувалась інфраструктура району. Зокрема, кількість шкіл, дитячих садочків, ФАПів, розміру субвенцій, які виділяються на їхнє утримання.
Експерт також презентувала спільну концепцію Міністерства охорони здоров’я, Мінфіну та Мінрегіону України щодо функціонування закладів охорони здоров’я на території вже об’єднаних територіальних громад. Зокрема, Маргарита Трипольська повідомила, що на сьогодні вже узгоджено питання передачі повноважень з надання послуг первинної ланки медицини на базовому рівні – на рівні об’єднаних територіальних громад. Міністерством пропонується три форми організації надання первинної медичної допомоги (ПМД) на рівні громад. У великих громадах передбачається створення центрів первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД). Для малих громад пропонується укладення договорів з ЦПМСД сусідніх громад у рамках міжмуніципального співробітництва. Третя форма - організація надання ПМД лікарями загальної практики – сімейними лікарями, які провадять господарську діяльність з медичної практики як фізичні особи-підприємці та можуть перебувати з ЦПМСД у цивільно-правових відносинах.
Окрему увагу було приділено гострим питанням користування землями за межами населених пунктів. Консультант з правових питань-координатор Офісу реформ у Запорізькій області Маргарита Трипольська ознайомила учасників зустрічі з проектом Закону №4355 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування з управління земельними ресурсами та посилення державного контролю за використанням і охороною земель», який уже пройшов перше читання у Верховній раді України.
Порушувалося також болюче питання щодо конфігурації об’єднання громад, які не пройшли процедуру узгодження на рівні Кабінету Міністрів України. Так, у березні цього року Мінрегіоном України було підготовлено проект розпорядження КМУ про виключення з Перспективного плану формування територій громад Запорізької області трьох територіальних громад Кам'янсько-Дніпровського району: Великознам’янску та Водянську сільські, а також Кам'янсько-Дніпровську міську. Це було обумовлено тим, що вони не об'єднуються з іншими громадами, що суперечить вимогам закону. Тож відповідно вони не будуть виходити на прямі відносини з державним бюджетом, як це передбачено реформою. Про це поінформував начальник Управління містобудування та архітектури обласної державної адміністрації Олександр Билим.
Підсумовуючи зустріч, присутні домовились, що будуть вивчати пропозиції щодо об’єднання, ще раз зроблять розрахунки та будуть вносити корективи до перспективного плану формування територій громад району. Окремо триватиме робота з жителями громади, аби почути їх думки і дослухатись до кожного.
Управління у справах преси та інформації
Довідково: до Перспективного плану формування територій громад Запорізької області в Кам'янсько-Дніпровському районі пропонується формування п'яти територіальних громад: Великознам’янської, Водянської, Дніпровської, Новодніпровської сільських та міської Кам'янсько-Дніпровської.
У той же час слід відзначити, що в Кам'янсько-Дніпровському районі розпочато процес добровільного об'єднання. Так, Благовіщенська сільська рада ініціювала добровільне об'єднання з Новодніпровською та Іванівською сільськими радами в Благовіщенську сільську територіальну громаду. Планується, що адміністративним центром громади стане с. Благовіщенка. Нині таке об'єднання вимагає внесення змін до перспективного плану в частині зміни адміністративного центру і назви територіальної громади.
Управління у справах преси та інформації