На засіданні координаційної ради з питань сім`ї, жінок, охорони материнства і дитинства обговорювалися актуальні питання гендерно обумовленого насильства в кризових ситуаціях.
- Сьогодні в країні складна ситуація, бо вже два роки триває неоголошена війна, до того ж, у Запорізькій області проживає понад 125 тисяч переселенців. Усі ці фактори впливають на виникнення конфліктів, тому питання насильства в сім'ї наразі дуже актуальні та важливі. Гендерні відносини сприймаються як важливий напрямок у суспільстві. Лише за офіційною статистикою минулого року надійшло більше п’яти тисяч звернень від громадян щодо насильства в родинах, - зазначив заступник голови облдержадміністрації Едуард Гугнін.
За словами директора Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Ігоря Мещана, питаннями гендерної рівності обласна влада опікується з 2000 року.
- Координаційна рада – це основний майданчик для обговорення питань щодо насильства, зокрема гендерної рівності. В сім’ях існує економічне, психологічне, фізичне насилля. Наша задача – допомагати жертвам насильства та попереджати конфлікти в родинах. Департамент соціального захисту населення підтримує ряд ініціатив неурядових організацій у сфері попередження насильства в сім’ї, насильства щодо жінок та дітей, а ситуація, яка склалася сьогодні на сході України, потребує консолідації зусиль як обласних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, так і міжнародних та громадських організацій, - зазначив Ігор Мещан.
З листопада 2015 року в Запорізькій області реалізується проект Фонду народонаселення ООН "Посилення гуманітарної відповіді на потреби найбільш уразливих категорій жінок та дівчат-підлітків в умовах збройного конфлікту на сході України: зміцнення міжвідомчої системи попередження і подолання гендерно обумовленого насильства та забезпечення доступу до послуг з охорони репродуктивного здоров'я". В рамках реалізації проекту створено 21 мобільну бригаду в п’яти областях України (Запорізькій, Дніпропетровській, Харківській, Донецькій та Луганській), які надають послуги особам, постраждалим від насильства, та їх сім’ям. У тому числі діють п’ять мобільних бригад психосоціальної допомоги у містах Запоріжжя, Бердянськ, Мелітополь, а також у Бердянському та Мелітопольському районах.
За офіційною статистикою протягом 2015 року надійшло 5019 звернень від громадян, з яких майже 86% - від жінок. Органами внутрішніх справ винесено 1679 офіційних попереджень про неприпустимість вчинення насильства в сім’ї та 112 захисних приписів. Протягом 2015 року 938 осіб охоплені соціальними послугами з приводу насильства в сім’ї, шість направлено до центру соціально-психологічної допомоги.
На думку координатора національного саб-кластеру з питань гендерно обумовленого насильства Катерини Крістесашвілі, статистика не відображає реального стану справ щодо скоєння насильства в сім’ї, адже ця проблема є досить прихованою, зазвичай її не виносять на загал.
- В умовах сьогодення, коли на сході України відбувається збройний конфлікт, ми можемо мати загострення і так непростої ситуації. Збройний конфлікт – це завжди насильство, його наслідки позначаться, зокрема, й на поширенні домашнього насильства та насильства проти жінок. Для подолання цього негативного явища в українському законодавстві відбувається поступова адаптація до міжнародних стандартів з прав людини і прав жінок зокрема. На сьогодні в Україні відбувається ратифікація Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами, - повідомила Катерина Крістесашвілі.
За словами Ігоря Мещана, у 2016 році вперше планується реалізація Програми навчання молоді до подружнього життя, яка буде спрямована на надання соціально-психологічної допомоги сім’ям для демобілізованих учасників АТО, внутрішньо перемішених осіб, сім’ям, які опинились у складних життєвих обставинах. Навчання буде відбуватися на базі обласного центру соціально-психологічної допомоги протягом 2016 року.
- Також у цьому році ми плануємо провести соціологічне дослідження сучасної сім’ї в Запорізькій області в умовах збройного конфлікту на сході України з метою врахування та використання його результатів при розробці проекту Комплексної обласної програми з підтримки сім’ї до 2021 року. Слід відмітити, що в області завдяки злагодженій роботі органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, соціальних служб, громадських організацій здійснюються заходи з поступового впровадження гендерної політики у різні сфери життя, - підкреслив посадовець.
Довідково. Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації: 0 800 500 335 або 386 (з мобільного) для отримання консультації юриста або психолога, а також інформації щодо закладів, до яких можна звернутися за місцем проживання.
Управління у справах преси та інформації