Наведення порядку в сфері земельних відносин в.о. голови облдержадміністрації Костянтин Бриль визначив як один із пріоритетів діяльності на поточний рік. Про стан справ з цього питання доповів директор Департаменту агропромислового розвитку ОДА Андрій Ревуцький під час он-лайн наради з керівниками структурних підрозділів облдержадміністрації.
За словами посадовця, на особистих прийомах керівництва облдержадміністрації, в письмових зверненнях громадяни та юридичні особи постійно скаржаться на порушення їх прав на землю територіальними органами Держгеокадастру.
Найбільше невдоволень у сільгоспвиробників викликають безпідставні відмови в поновленні договорів оренди землі сільгосппризначення. В основному це стосується дрібних товаровиробників і фермерів. Аналіз звернень дає підстави для таких висновків. При вирішенні питання щодо поновлення договору оренди землі не враховується те, що орендар належним чином використовував земельну ділянку, здійснював її обробіток, заходи з охорони земель. Крім того, він проживає на території сільської ради, веде там господарську діяльність, забезпечує робочі місця для жителів громади, утримує соціальну сферу села.
Позиція облдержадміністрації з цього питання однозначна: земля повинна залишатися за господарством, яке тривалий час належно її обробляє і утримує соціальну сферу територіальної громади.
Тому Головному управлінню Держгеокадастру при вирішенні питання поновлення договору оренди землі, надання в оренду, передачі у власність земельних ділянок необхідно враховувати ці фактори, а також пропозиції місцевої ради.
Крім цього, до облдержадміністрації надходять численні скарги громадян, які створюють фермерські господарства, особисті селянські господарства на відмову у наданні дозволу на виготовлення землевпорядної документації та передачу в користування, власність земель державної власності. В той же час значні площі земель сільгосппризначення державної власності не надані в користування, заростають бур’янами, що призводить до недоотримання місцевими бюджетами коштів від плати за землю, податків та погіршення стану землі.
Системною є проблема, коли за рішенням органів влади громадянам передано у власність земельні ділянки, але виготовити документацію на землю та зареєструвати право власності вони не встигли чи не змогли подолати корупційні перепони. І складається ситуація, коли громадяни вважають, що ця земля належить їм, а насправді на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру вона вже передана у власність чи користування іншим особам. Такі приклади зафіксовано на території Жовтневої сільської ради Токмацького району, Михайлівської селищної ради, що призвело до масового невдоволення селян, яке вилилося у перекриття автомобільних доріг, блокування сесії районної ради.
Андрій Ревуцький особливо акцентував увагу на фактах відмови, створення штучних перешкод у оформленні прав на землю учасникам АТО. На сьогодні до органів влади надійшло 2044 заяви від учасників АТО та 59 - від родичів загиблих учасників АТО. У власність громадянам - учасникам АТО на території області за 2014-1015 роки передано 60 земельних ділянок загальною площею 20,7178 га. Із загальної кількості 51 ділянку передано у власність відповідно до наказів Головного управління Держгеокадастру вЗапорізькій області та дев’ять – відповідно до рішень органsd місцевого самоврядування. Таким чином, 2043 заяви, подані учасниками АТО протягом 2014-2015 років, залишаються не задоволеними.
Також існують конфліктні ситуації внаслідок забезпечення земельними ділянками учасників АТО за місцем їх проживання, зокрема у Великобілозерському районі, Балківській сільській раді Василівського району.
- Президент України на цьому тижні скликає керівників областей на засідання Ради регіонів, де одним із питань буде розглянуто забезпечення надання допомоги учасникам АТО. Прошу включити це питання основним у мою доповідь. Створювати перешкоди учасникам АТО – це верх цинізму, і ми з цим миритися не будемо, - наголосив в.о. голови облдержадміністрації Костянтин Бриль.
Крім цього, очільник області доручив Департаменту агропромислового розвитку для проведення операції «Урожай» створити не лише обласну комісію, а й дзеркально – у кожному районі. Також доручено проаналізувати таке явище, яке склалося в області, як припинення прав оренди землі за позовом органів прокуратури.
Управління у справах преси та інформації