З нагоди Всесвітнього дня боротьби проти раку, який проводиться щорічно за ініціативою Міжнародного союзу проти раку, в обласному клінічному онкологічному диспансері відбулося засідання круглого столу.
Головний спеціаліст Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Вадим Мартаков ознайомив учасників зі станом онкозахворювань в області.
За даними регіонарного канцер - реєстру кількість первинних хворих за 2015 рік склала 5937 проти 5893 у 2014 р. Захворюваність населення по області залишилася на рівні минулого року – 374,6 (2014 р.- 375,7) на 100 тис. населення. Найвища захворюваність у м. Запоріжжя, м. Бердянськ, Василівському та Токмацькому районах.
Всього на обліку у лікарів-онкологів у закладах охорони здоров’я області перебуває 48050 (2014 р. – 46760) пацієнтів.
Високий рівень захворюваності спостерігався за рахунок органів травлення - 21,5%, злоякісних новоутворень шкіри – 14,4%, гортані, бронхів, легенів – 13,9%, злоякісних новоутворень молочної залози – 10,5 %, жіночих статевих органів – 9,8%. Серед усіх хворих на злоякісні новоутворення найбільша частка жінок - 52,0% (2014 р. – 59 %).
У структурі онкологічної захворюваності на злоякісні новоутворення у чоловіків перші рангові міста посідають злоякісні новоутворення органів травлення – 23,6%, органів дихання - 22,8%, неміланомні захворювання шкіри – 12,0% та злоякісні новоутворення передміхурової залози – 10,3 %.
Померли від раку у 2015 році 3358 осіб (2014 р. – 3869). Показник смертності населення області від злоякісних новоутворень зменшився з 218,0 до 190,2 на 100 тис. населення. Перевищення середньообласного показника смертності спостерігається у Розівському, Гуляйпільському та Токмацькому районах.
Найбільша смертність спостерігається від захворювань органів травлення – 33,0% та від органів дихання – 22,0%, при цьому чоловіки помирають більше від раку органів дихання – 32,0 % та органів травлення – 25,0%. Жінки частіше помирають від злоякісних новоутворень органів травлення – 33,0%, молочної залози – 23,0% та раку жіночих статевих органів – 15,0 %.
Аналіз занедбаних випадків злоякісних пухлин, питома вага яких становить 18%, свідчить, що основними причинами залишаються несвоєчасне звернення хворих до лікаря та страх перед діагнозом.
Онкологічну допомогу населенню області надає КУ «Запорізький обласний клінічний онкологічний диспансер» ЗОР на 305 ліжок з поліклінічним відділенням. У м. Мелітополь допомогу надає КУ «Мелітопольський онкологічний диспансер» ЗОР на 75 ліжок з поліклінічним відділенням, у м. Бердянськ - онкологічне відділення КУ БМР «Бердянське ТМО» на 25 ліжок. Крім того, функціонує радіологічне відділення обласного центру екстремальної медицини та швидкої медичної допомоги на 40 ліжок, 31 онкологічний і 21 оглядовий кабінети у складі поліклінік центральних районних лікарень та центрах первинної медико-санітарної допомоги.
У кожній жіночій консультації міст області є сучасна апаратура, яка дозволяє своєчасно виявляти хворих на передпухлинні захворювання. У штаті практично всіх центральних районних лікарень працюють лікарі-лаборанти, які виконують цитологічні дослідження матеріалу з шийки матки. В області функціонують 4 цитологічних лабораторії. У закладах охорони здоров'я області налічується 12 мамографів, що дозволяє своєчасно виявляти патологію молочних залоз.
У 2015 році на Запорізьку область Міністерством охорони здоров’я України було розподілено хіміотерапевтичні препарати на суму 5,5 млн. грн. Крім того, за рахунок коштів обласного бюджету профінансовано 1,2 млн. грн. на придбання хіміотерапевтичних препаратів для онкохворих області та 620 тис. грн. - на проведення перезарядки гамотерапевтичного апарату внутрішньополосної променевої терапії, що дозволяє витримувати клінічні протоколи та стандарти комплексного спеціалізованого лікування онкологічних хворих.
Медики наголошують, що рак - це тривалий багатостадійний процес. Відомо, що до досягнення пухлиною легенів, шлунку або молочної залози розміру 1-1,5 см у діаметрі проходить 5-10 років. Сьогодні медицина спроможна вилікувати злоякісні пухлини майже всіх локалізацій, якщо вони діагностовані на ранній стадії. Отже, чим раніше виявлено злоякісне новоутворення, тим більше шансів його лікування. Медичні огляди не рідше одного разу на рік дозволяють виявити хворобу на ранніх стадіях захворювання, своєчасно пролікуватись та вжити заходів для попередження рецидивів захворювання.
За останні три роки в обласному онкологічному диспансері впроваджено сучасні методи діагностики, які розширили можливості лікування хворих на рак. Впроваджено у практику лікування хворих: трансеуретральна резекція пухлин сечового міхура та передміхурової залози, хіміоемболізація печінки, внурішньоартеріальна хіміотерапія при місцево розповсюдженому раку молочної залози, імуногістохімічне дослідження операційного матеріалу, резекція органів та тканин за допомогою водноструменевого скальпеля тощо.
Управління у справах преси та інформації