Запорізька область у 2008 році стала першою в Україні, де було впроваджено пілотний проект з розширення сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Тоді в області налічувалося лише чотири дитячих будинки сімейного типу та 23 прийомні родини. Наразі число сімейних дитячих будинків зросло до 23, а прийомних родин – до 192. Відповідно зменшилася кількість дітей, які перебувають у державних дитячих будинках і інтернатах. Про це під час брифінгу, присвяченого Всеукраїнському дню усиновлення, повідомила начальник Служби у справах дітей облдержадміністрації Антоніна Матвеєва.
Посадовець, яка свого часу започатковувала сімейні форми виховання в регіоні, зазначила, що їх розвиток є дуже важливим як для самої дитини, так і для суспільства. Адже в родині простіше виховати повноцінну особистість, здатну адаптуватися в побуті і соціумі.
За словами Антоніни Матвеєвої, сьогодні вже можна говорити про певні зміни в питанні усиновлення та опіки над дитиною, які відбулися у суспільній свідомості. Ці вчинки дуже позитивно сприймаються суспільством, відповідно потенційні прийомні батьки більш упевнено висловлюють бажання взяти дитину.
На сьогодні в області різними формами сімейного виховання охоплено 3222 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, це 85,5% від загальної кількості таких дітей.
Лише цього року створено чотири дитячих будинки сімейного типу, сім прийомних сімей, усиновлено 73 дитини. Загалом у будинках сімейного типу та прийомних сім’ях проживає 536 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Крім того, в області налічується 3320 опікунів та понад 2000 усиновителів.
З початку війни на сході країни Запоріжжя прийняло чотири дитячих будинки сімейного типу з 26 вихованцями, 11 прийомних сімей з 16 прийомними дітьми та 51 опікунську сім'ю з 68 підопічними, які переселилися з Донецької та Луганської областей.
На утримання вихованців дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, у тому числі вимушених переселенців, передбачено в 2015 році майже 23 млн. грн. субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. На сьогодні прийомним сім'ям та дитячим будинкам сімейного типу виплачено 14 млн.937 тис. грн.
З метою підвищення виховного потенціалу прийомних сімей третій рік поспіль Службою у справах дітей облдержадміністрації спільно з громадськими організаціями проводиться «Літня школа» для прийомних батьків з дітьми. Щорічно на ці цілі з обласного бюджету виділяється понад 100 тис. грн. За словами Антоніни Матвеєвої, користь для батьків, дітей та соціальних працівників від цього заходу неможливо переоцінити.
На організацію оздоровлення та відпочинку дітей шкільного віку в літній період було використано 65 млн. грн., у тому числі 15 млн. грн. обласного бюджету.
В області працює сім закладів соціального захисту дітей, які утримуються за рахунок коштів обласного бюджету, а це більше 15 млн. грн. щорічно.
Так, працюють п’ять центрів соціально-психологічної реабілітації для дітей, які залишилися без піклування батьків і опинилися в складних життєвих обставинах. У 2015 році в них перебували 376 дітей.
З 2008 року в Мелітополі працює обласний соціальний гуртожиток на 30 місць для тимчасового проживання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, від 15 до 18 років та осіб із їх числа від 18 до 23 років, які не мають житла
Також з метою попередження раннього соціального сирітства, відмови матерів від новонароджених дітей у 2015 році відкрито перший обласний соціальний центр матері та дитини на 20 місць у Бердянську. На проведення робіт з реконструкції та ремонту приміщень було виділено 900 тис. грн.
Управління у справах преси та інформації