Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Президент представив зміни до Конституції щодо децентралізації

2 липня 2015 - 10:09

Президент представив зміни до Конституції щодо децентралізації

Президент Петро Порошенко  презентував проект змін до Конституції України у частині децентралізації представникам національних та регіональних засобів масової інформації, серед яких були і запорізькі журналісти.

Президент зазначив, що переваги децентралізації очевидні всім політичним силам, оскільки всі вони саме з цим гаслом йшли на вибори. «Всі обіцяли народу децентралізацію. Це було в жовтні минулого року. Але ще в квітні-травні під час своєї передвиборчої кампанії я твердо пообіцяв, що ми проведемо конституційні зміни з питань децентралізації. І зараз я, як Президент країни, розраховую на підтримку всіх політичних сил у Верховній Раді», – заявив Глава держави.

Президент повідомив, що до кінця дня має намір підписати та направити на розгляд Верховної Ради затверджений Конституційної Комісією проект Закону про зміни до Конституції щодо децентралізації. Глава держави висловив сподівання на підтримку законопроекту конституційною більшістю у Парламенті, члени якої обиралися під гаслами децентралізації.

Глава держави наголосив на тому, що він – лише суб’єкт подання. Справжніми ж авторами є дві високоповажні комісії – перша, яка зробила основну роботу, українська Конституційна Комісія, і Венеціанська комісія, яка схвалила проект Конституційної Комісії.

Президент особливо зазначив, що реформу децентралізації підтримала Рада регіонального розвитку, до якої входять не лише голови адміністрацій, а, ключове, де представлені всі голови обласних рад, найбільша кількість міських голів, а також Асоціація міст України та Національна рада реформ.

Головне, підкреслив Президент, численні соціологічні дослідження, які проводились в Україні, переконливо свідчать, що вражаюча більшість українців категорично відкидають ідею федералізації і висловлюються за унітарну систему в Україні з децентралізованою політичною системою.

Глава держави зазначив, що децентралізації українські громади чекають довгі двадцять три роки. «Це те, що їм обіцяють, і це те, на що не вистачало рішучості у української влади. Рішучості наблизити владу до народу. Надзвичайно скоротити ту відстань, яка є між громадянином України і містом, де приймаються найважливіші рішення для того, щоб забезпечити ефективне і комфортне існування української громади», – сказав Президент.

Говорячи про переваги реформи, Президент зазначив, що децентралізація наближає владу до людини – «на відстань витягнутої руки». «Не треба виїжджати за межи міста для того, щоб вирішити більшість проблем», – сказав Петро Порошенко. «Належна повага до місцевих специфіки та традицій, – які не суперечать загальнонаціональним інтересам та законам, які не суперечать базовому документу Конституції України – зробить нашу країну сильнішою та міцнішою, стане надійним щепленням проти бацили федералізації. Це друга перевага децентралізації», – зазначив Глава держави. По-третє, наголосив Президент, децентралізація є надійним запобіжником від авторитаризму та диктатури, бо розосереджує владу між тисячами суб’єктів.

«Нарешті, децентралізація стане ще однією нашою цивілізаційною відмінністю від сусідів по радянському табору. Справжнє самоврядування не можливе в авторитарній державі. Деспотія не терпить ані самостійності громад, ані, тим більше, свободи громадянина», – сказав Петро Порошенко.

За словами Президента, децентралізація наблизить нашу політичну систему до європейської. «Цілком природно, що саме з європейськими стандартами місцевого самоврядування ми звіряємо нашу концепцію змін до Конституції в частині децентралізації», – наголосив він.

Президент вкотре наголосив, що після запровадження децентралізації на рівень громад, які є опорою, базовою одиницею адміністративно-територіального устрою України, делегується левова частка повноважень від трикутнику центральних органів влади – Верховної Ради, Президента, Уряду.

Важливим є і те, що центральна влада поступається не лише повноваженнями і відповідальністю, але і фінансовими ресурсами, наголосив Глава держави. Він нагадав, що на початку року були внесені зміни до Бюджетного та Податкового кодексу, які в результаті на 40% збільшили доходи місцевого самоврядування.

Президент повідомив, що з 1 липня, згідно із Законом, Бюджетним кодексом, органи місцевого самоврядування отримують право вносити зміни до своїх бюджетів – таким чином вони отримують повну фінансову децентралізацією. «Відтепер пряма норма оновленої Конституції вимагатиме, щоби будь-яка зміна компетенції органу місцевого самоврядування обов'язково здійснювалася з одночасними відповідними змінами у розподілі фінансових ресурсів. Не буде більше пустих обіцянок – кожна позиція буде підтримана фінансово», – наголосив Президент.

Важливою зміною Глава держави назвав скасування інституту голів державних адміністрацій, які до цього часу призначалися з Києва – оперативне управління областями і районами переходить до обласних та районних виконавчих комітетів, які формуватимуться Радами відповідного рівня, обраними людьми. «Виконкоми підзвітні і підконтрольні лише обраним радам відповідного рівня. Лише радам і нікому більше», – підкреслив він.

Глава держави зауважив, що питання оборони, зовнішньої політики, національної безпеки, верховенство права і дотримання громадянських свобод залишаються під контролем центральної влади. «Йдучи на широку децентралізацію, ми маємо надійно застрахуватися від спроб ворога використати нові й надзвичайно широкі повноваження місцевих громад для порушення суверенітету й територіальної цілісності. Саме тому, для нагляду за додержанням Конституції і законів України, органами місцевого самоврядування в районах та областях вводиться інститут префектів», – констатував Петро Порошенко.

За його словами, префекти призначатимуться за принципом, за яким нині призначаються голови ОДА – Указом Президента України за поданням Кабінету Міністрів України. Однак, зауважив Глава держави, вони матимуть значно менший обсяг повноважень – не втручатимуться в оперативне управління, не розпоряджатимуться фінансовими ресурсами місцевого самоврядування, а лише здійснюватимуть контрольно-наглядові функції. Водночас префект матиме право зупиняти дію актів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України з одночасним зверненням до суду, акцентував Президент.

«Конституційна комісія ухвалила мудре і відповідальне рішення, надавши можливість Президенту, Конституційному суду і Верховній Раді – лише їм трьом, спільними зусиллями притягати до відповідальності ті Ради, які, не дай Боже, согрішать сепаратизмом і створять загрозу суверенітету, територіальній цілісності і національній безпеці України. В подібних випадках Президент, як гарант Конституції, негайно призупиняє повноваження відповідної Ради чи голови громади. Конституційний Суд має надати правову оцінку, а Верховна Рада, український Парламент ухвалює рішення про призначення позачергових виборів відповідної Ради чи голови громади», – сказав Президент, назвавши важливим право і можливість такої миттєвої реакції. «Венеціанська комісія право на таке – цитую, «більш швидке і ефективне втручання» – визнала «цілком обґрунтованим і підтримала це», – додав Петро Порошенко. Передбачення таких механізмів необхідне і зважаючи на ситуацію в країні сьогодні, зауважив Президент.

Разом із тим, Глава держави висловив сподівання на те, що в Україні не виникне необхідності частого застосування зазначеної норми. «Сподіваюся на мудрість виборців, відповідальність та патріотизм місцевих еліт, які не даватимуть приводів для радикального втручання з боку Верховної Ради, Конституційного Суду та Президента», – сказав він.

Щодо питання самоврядування на Донбасі Президент наголосив – проект змін до Конституції не передбачає ніякого особливого статусу Донбасу. «Проект припускає можливість специфічного порядку здійснення місцевого самоврядування в окремих адміністративно-територіальних одиницях Донецької і Луганської областей, що визначається окремим законом. Саме так це зараз і врегульовано», – сказав Петро Порошенко. Ця норма не виходить за межі міжнародних зобов'язань у рамках Мінських домовленостей, які всім світом визнані безальтернативною основою для політико-дипломатичного врегулювання ситуації в Україні, також підкреслив він.

 

 

За матеріалами прес-служби Президента

Читайте також

В Запорізькій області розширили програми допомоги постраждалим від ворожих обстрілів

Норвезька делегація відвідала Запоріжжя: увага міжнародних партнерів прикута до зруйнованих ворогом будинків

В Запоріжжі відзначили кращих молодих науковців 2024 року

До Міжнародного дня студента відбувся цікавий нетворкінг

Програма Фонду енергоефективності «ГрінДІМ»: ще більше можливостей для ОСББ та ЖБК

«Національний кешбек»: запоріжці обирають українське

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 17.11.2024

Впродовж доби окупанти завдали 392 удари по 11 населених пунктах Запорізької області.

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 997-го дня війни

Власники рахують збитки: внаслідок ворожої атаки дронами Запоріжжя пошкоджено об’єкти торгівлі

Голова Запорізької ОДА Іван Федоров зустрівся із мешканцями зруйнованого будинку по Запорізькій, 2-А

У Запоріжжі відзначили кращих студентів області 2024 року