У рамках упровадження реформи міжбюджетних відносин, спрямованої на бюджетну децентралізацію, представники Міністерства фінансів України за підтримки Інституту бюджету та соціально-економічних досліджень провели нараду з керівниками та працівниками фінансових органів Запорізької області.
Розглянуто питання практичної реалізації змін до Бюджетного кодексу України в частині реформи міжбюджетних відносин та впровадження програмно-цільового методу в місцевих бюджетах.
Як наголосили посадовці Міністерства фінансів України та Інституту бюджету та соціально-економічних досліджень, основним аспектом реформи міжбюджетних відносин є збільшення ресурсів місцевих бюджетів, що є стимулом для місцевих громад ефективніше наповнювати свої кошториси, переходити на самозабезпечення та ощадно планувати свої видатки.
Починаючи з 2015 року, джерела наповнення місцевих бюджетів було розширено за рахунок передачі з державного бюджету на місця цілої низки податків, а також запровадження нових зборів.
Зокрема, тепер місцева влада буде збирати 100% плати за надання адмінпослуг, 100% державного мита, 10% податку на прибуток підприємств.
Також у місцеві бюджети надходитимуть збори з роздрібного продажу підакцизних товарів (пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, нафтопродуктів) за ставкою 5% вартості реалізованого товару.
Крім того, їхні доходи поповняться податком на нерухомість, яким відтепер оподатковується і комерційне (нежитлове) майно, податком на автомобілі з великим об’ємом двигуна, 80% екологічного податку (замість 35%) та 25% плати за надра.
Враховуючи нову систему міжбюджетних трансфертів, додатковий ресурс місцевих бюджетів лише в поточному році становитиме близько 45 млрд. грн.
І найголовніше - тепер саме місцева влада буде вирішувати, на які потреби вона може витрачати ці кошти.
Впровадження зазначених змін дало змогу розпочати довготривалу роботу з децентралізації бюджетного процесу, що передбачає передачу значних повноважень від державних органів органам місцевого самоврядування, аби якомога більше повноважень мали ті органи, що ближче до людей, де такі повноваження можна реалізовувати найбільш успішно.
Управління у справах преси та інформації