12 березня 2014 року відбулося засідання колегії Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації «Про підсумки діяльності галузі культури та курортно-туристичної сфери за 2013 рік та пріоритети розвитку в 2014 році».
Заслухавши та обговоривши доповідь заступника директора Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації Паращук Н.М. колегія Департаменту визначила позитивною діяльність у сфері культури, мистецтв, національностей, охорони культурної спадщини, релігій та туризму і спрямованою на забезпечення державної культурної політики в регіоні.
Загальний обсяг фінансування галузі культури за 2013 рік становить 307,1 млн. грн., що складає 92,9% планових призначень. У порівнянні з 2012 роком фактичне фінансування збільшено на 9,3%. Доходи від платних послуг по галузі за 2013 рік складають 19,6 млн. грн.
У 2013 році в установах культури міст і районів області проведено роботи з капітальних та поточних ремонтів 143 установ культури на загальну суму 7942,5 тис. грн., з них - 87 об’єктів культури в сільській місцевості на загальну суму 5918,0 тис. грн. В обласних установах виконано ремонтних робіт на суму 785,5 тис. грн., що складає 50% від запланованої річної суми. У 2014 році заплановано продовження зазначених робіт. В обласній філармонії триває ІІ-й етап реконструкції будівлі, виконано роботи на 13,3 млн. грн., в 2014 році роботи буде продовжено.
З боку Департаменту підтримано ініціативи у вирішенні творчих завдань в театрально-видовищних установах. Протягом 2013 року обласними театрами та філармонією проведено 1,3 тис. вистав та концертів, які відвідали 172,0 тис. глядачів, прибуток від основного виду діяльності склав 4,5 млн. грн., що на 8,2 % більше ніж у 2012 році. У порівнянні з минулим роком у 5 разів збільшилась кількість гастрольних та виїзних заходів, в 6 - кількість глядачів на територіях. Протягом року обласними театрами здійснено постановку 16 прем’єрних вистав.
Мистецькою освітою в області охоплено майже 13,1 тис. дітей та юнацтва. За минулий навчальний рік у 45 міжнародних та всеукраїнських конкурсах брали участь 635 учнів, 14 з яких стали володарями Гран-прі, а 92 – посіли перші місця. Бібліотечними послугами користується 507 тис. чол., в тому числі 170,0 тис. в сільській місцевості. Бібліотечний фонд складає 8,4 млн. прим. Протягом 2013 року надійшло 123,2 тис. прим.
Завдяки підтримці облдержадміністрації відкрито інформаційний центр «Вікно в Америку» спільно з Посольством США в Україні (загальна сума інвестицій перевищила 900 тис. грн.).
У 2013 році активізовано фестивальний рух. Культурний календар області нараховує понад 58,0 тис. культурно-масових заходів, що порівняно з 2012 роком на 2% більше. Тобто, сьогодні на 1 заклад культури в середньому по області припадає 140 заходів на рік. Обслуговано понад 6,0 млн. чол., з них 40 % - діти. За підтримки облдержадміністрації, Департаментом забезпечено проведення 70 міжнародних, всеукраїнських та регіональних фестивалів, конкурсів.
В закладах культури клубного типу збільшилась кількість клубних формувань и на сьогодні складає 3,8 тис., в яких об’єднано 45,1 тис. чол., в тому числі 40% дітей. Серед аматорських колективів - 202 мають звання «народний», «зразковий».
Станом на 01.01.2014 в області зареєстровано 61 кінодемонстратор. За звітний період кількість проведених сеансів збільшилася на 20 %, обслуговано 258,2 тис. глядачів, дохід від реалізації квитків склав 7105,3 тис. грн., що підтверджує підвищений інтерес глядачів до вітчизняного та зарубіжного кіно.
Стабільною залишається мережа музейних закладів. В області діє 23 музеї, 2 національних заповідники; а також 114 музеїв, що перебувають у віданні підприємств, установ та організацій. Протягом 2013 року музеї і заповідники відвідало 639,3 тис. чол., музейні зібрання поповнились понад 5,0 тис. предметами основного фонду, проведено близько 13,0 тис. екскурсій, оформлено майже 350 нових виставок.
Приділяється значна увага подальшій розбудові та популяризації Національного заповідника «Хортиця», Національного історико-археологічного заповідника «Кам'яна Могила» та Василівського історико-архітектурного музею-заповідника «Садиба Попова».
За сприяння облдержадміністрації у 2013 році з Державного бюджету України виділено 300,0 тис. грн. на розробку проектно-кошторисної документації для завершення реконструкції будівлі музейного комплексу Національного історико-археологічного заповідника «Кам’яна Могила»; в історико-культурному комплексі «Запорозька Січ» Національного заповідника «Хортиця» відкрито унікальну виставку «Козак Мамай і Люлька» та новий туристично-експозиційний об’єкт «Військова пушкаря».
Протягом звітного року забезпечено проведення заходів щодо охорони і збереження культурної спадщини: інвентаризація та паспортизація, постійний моніторинг, укладення охоронних договорів на пам’ятки історії та культури. До Державного реєстру нерухомих пам’яток місцевого значення занесено 210 об’єктів культурної спадщини.
З метою розвитку внутрішнього туризму, просування місцевих брендів проведено XI міжрегіональну спеціалізовану туристичну виставку «Відпочинок. Туризм. Курорт», 5 прес-турів. Видано інформаційні буклети із серії Музеї Запорізької області, календар «Хортиця єднає Україну» на 2014 рік. Туристичний потенціал краю представлений на 10 виставкових заходах регіонального, всеукраїнського та міжнародного рівнів. У 2013 році головний туристичний веб-портал області «Край козацької звитяги» (www.zotic.zp.ua) став доступний не тільки українською, а й англійською та російською мовами.
Значний внесок у розвиток туризму в регіоні вносять 53 туроператора, якими за 9 місяців 2013 обслуговано понад 31 тис. чол. (на 40% більше порівняно з відповідним періодом 2012 року); загальний обсяг наданих туристичних послуг склав 35,2 млн. грн., з яких до бюджету надійшло 1,9 млн. грн. (відповідно на 110% і 96% більше в порівнянні з 2012 роком).
У Запорізький області налічується понад тисячі релігійних організацій
43 релігійних напрямів, течій і толків та 80 національно-культурних товариств. В регіоні зберігається стабільність у сфері міжнаціональних відносин, толерантність у міжконфесійних стосунках, злагода у національно-культурному житті.
Разом з тим існують проблемні питання:
- недостатнє фінансування галузевих програм;
- технічний стан закладів культури на селі не відповідає сучасним вимогам;
- залишається проблема щодо повноцінного поповнення бібліотечних та музейних фондів.
Колегія Департаменту визначила пріоритетні напрями діяльності у 2014 році та вирішила спрямувати роботу на розв’язання проблемних питань галузі, а також на забезпечення відзначення визначних для України і області пам’ятних дат: 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка, 70-ої річниці визволення України від німецько-фашистських загарбників, 75-річчя утворення Запорізької області; державних свят: Дня Конституції України та Дня незалежності України.
За результатами колегії прийнято відповідну постанову.