Тенденція зміни традиційних правових інститутів торкнулась практично усіх галузей права, в тому числі і інституту Сімейного права, відзначила доповідач. З 1 січня 2004 року набрали чинності Цивільний та Сімейний кодекси України.
На сучасному етапі розвитку суспільства, велика роль провідника норм чинного законодавства до пересічних громадян належить органам реєстрації актів цивільного стану, які виконують покладені на них завдання у відповідності до Конституції України, Сімейного кодексу України, Закону України „Про органи реєстрації актів громадянського стану”, „Положення про відділи реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських управлінь юстиції”, щодо забезпечення повної і своєчасної реєстрації актів цивільного стану, а саме: народження, шлюбу, розірвання шлюбу, смерті, зміни імені, внесення змін, доповнень до актових записів, поновлення втрачених актових записів – що є надзвичайно важливим фактором з точки зору багатьох, пов’язаних з ними юридичних наслідків. Протягом минулого року головна увага в роботі відділів реєстрації актів цивільного стану була спрямована, перш за все, на застосування нового законодавства.
У населених пунктах, де немає відділів реєстрації актів цивільного стану, реєстрація народження, смерті, шлюбу провадиться посадовими особами виконавчих комітетів сільських та селищних .
Реєстрація актів цивільного стану громадян України, які проживають за кордоном, провадиться консульськими установами, а у випадках передбачених чинним законодавством – дипломатичними представництвами України.
Згідно чинного законодавства керівником та спеціалістом відділу реєстрації актів цивільного стану може бути призначений громадянин України, який має вищу юридичну освіту і рекомендований кваліфікаційною комісією для роботи в органах реєстрації актів цивільного стану.
В області реєстрацію актів цивільного стану здійснюють 27 районних, 5 міських відділів, 276 виконкомів сільських, селищних рад та 2 виконкоми міст районного підпорядкування.
Як повідомила Т.Мехтієва, за 2004 рік відділами реєстрації актів цивільного стану було зареєстровано 65860 актів цивільного стану, в тому числі:
- про народження - 16157
- про смерть - 30679
- про шлюб - 10540
- про розірвання шлюбу - 7419
- про зміну імені - 603
Крім того, поновлено втрачених записів актів цивільного стану – 462. у тому числі про народження – 371.
Порівняно з 2003 роком, відзначила доповідач, збільшилась реєстрація народжень на 784. В той же час зменшилась реєстрація смертей – на 409, шлюбів – на 4501, розірвання шлюбу – на 380. Кількість зареєстрованих актів про смерть у відношенні до кількості реєстрацій народжень перевищує у 2 рази.
Т.Мехтієва детальніше зупинилась на питаннях реєстрації та припинення шлюбу згідно чинного законодавства, відповіла на численні запитання журналістів (повний текст виступу).
Прес-служба облдержадміністрації