В облдержадміністрації підбито попередні підсумки щодо рівня розрахунків підприємств теплоенергетики за використаний природний газ. Результати не дуже оптимістичні: деякі райони області потопають у боргах, хоча й обіцяють виправити ситуацію найближчим часом. Один з найбільших боржників регіону – місто Запоріжжя, борг якого складає майже 90 відсотків від загальної суми заборгованості області.
Про це йшла мова під час обласної селекторної наради, яку провів заступник голови облдержадміністрації Петро Гончарук.
Станом на 12 грудня 2011 року загальна сума боргу підприємств теплоенергетики за спожитий в опалювальному сезоні 2011/2012 років природний газ становить 140,9 мільйона гривень.
Найгірші показники розрахунків за природний газ у Новомиколаївської КПТМ: за опалювальний сезон сплачено лише 17 %, заборгованість складає 351,4 тисячі гривень. Запорізький концерн «Міські теплові мережі» розрахувався на рівні 20 %, а сума заборгованості складає 126,1 мільйона гривень. КП «Дніпрорудненські теплові мережі» та ТОВ «Токмак теплоенергія» здійснили платежі на 21%, накопичивши борги 2,3 та 2,4 мільйона гривень відповідно.
- Керівники міст та районів, які увійшли до переліку так званих «аутсайдерів», отримають листи від облдержадміністрації з вимогою якомога скоріше вирішити питання із заборгованістю. Якщо ж ситуація не зміниться, ми будемо порушувати питання про звільнення профільних заступників мерів міст та голів райдержадміністрацій, які опікуються питаннями ліквідації заборгованості, - зазначив Петро Гончарук.
Одна з головних причин таких низьких показників розрахунків – так званий «касовий вибух». Через те, що згідно умов договорів на поставку природного газу підприємства теплоенергетики сплачують за газ у тому ж місяці, в якому й використали його, а споживачі теплової енергетики розраховуються за відповідну послугу до 20 числа наступного місяця, виникає «касовий вибух».
Ще одна причина – це різниця у тарифах на послуги теплопостачання для надання послуг населенню, яка виникла у 2011 році. За дев’ять місяців цього року ця сума склала 78 мільйонів гривень, за VI квартал орієнтовно збільшиться на 46,3 мільйона гривень.
Крім того, велику роль у загальних показниках відіграє заборгованість організацій та установ, що фінансуються з бюджетів усіх рівнів. Оскільки з 1 жовтня 2011 року на найбільших підприємствах введені нові тарифи на послуги теплопостачання для вказаних категорій, а в кошторисах бюджетів на поточний рік не передбачено збільшення витрат на послуги теплопостачання, підприємства теплоенергетики за попередніми даними недоотримають у IV кварталі цього року близько 35 мільйонів гривень та, відповідно, погіршать рівень розрахунків за природний газ.
Виходячи з цього, рівень сплати підприємствами теплоенергетики за використаний в опальному сезоні 2011/2012 років природний газ на кінець цього року може скласти орієнтовно 50-55 відсотків, а сума боргу - 159 мільйонів гривень.
Найкращі показники з розрахунків за природний газ мають Вільнянське ОВУЖКГ (100%), КП «Житлосервіс» Гуляйпільської міської ради (73 %) та КУП «Житло-Сервіс» Пологівської міської ради (64 %).
Управління у справах преси та інформації