На цьому наголосив заступник голови облдержадміністрації Микола Ярмощук під час засідання координаційної ради з питань соціального захисту неповнолітніх за підсумками Всеукраїнської наради з питань захисту прав дитини.
У Запорізькій області зареєстровано 4466 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. З них 3096 охоплені сімейними формами виховання, більша частина дітей перебуває під опікою. Інші діти цієї категорії проживають в інтернатах. Одне з головних завдань влади – зробити все можливе, щоб забезпечити опікунами та сім’ями якомога більше дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
- Сімейна форма виховання – це домінанта у соціальній політиці нашої держави. Наше завдання – збільшити кількість опікунів. Але до підбору опікунів треба підходити дуже серйозно, щоб не було таких випадків, коли опікуни не виконують своїх обов’язків. Звісно, в інтернатах діти забезпечені необхідним: у них є дах над головою, їх годують, одягають, дають освіту. Але вони абсолютно не готові до дорослого життя: вони звикли, що про них піклується держава і навіть не здатні посмажити яєчню. Ми маємо працювати над соціальною адаптацією дітей і вчити їх бути більш самостійними, - зазначив Микола Ярмощук.
Протягом останніх років ситуація поліпшується: з дитячих притулків все менше дітей переїжджають до інтернатів, багатьох забирають опікуни, прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу.
- Цього року одним із пріоритетних напрямків у роботі запорізької влади визначено забезпечення природного права дитини на виховання у сімейному оточенні, попередження соціального сирітства, безпритульності та бездоглядності. Наше завдання - влаштувати 75 відсотків від загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до сімейних форм виховання. Станом на сьогодні 69 відсотків дітей такої категорії проживають у сімейних умовах, при цьому загальнонаціональний показник – 79,2 відсотка, - зазначила начальник служби у справах дітей Антоніна Матвеєва.
Також вона підкреслила, що деякі райони області взагалі не працюють у напрямку влаштування дітей під опіку. Так, у «чорний список» потрапили: Бердянський та Токмацький міськвиконкоми, Бердянська, Великобілозерська, Веселівська, Запорізька, Куйбишевська, Новомиколаївська, Розівська райдержадміністрації.
Довідкова інформація:
Протягом минулого навчального року до інтернатних закладів влаштовано 1185 дітей, у тому числі 67 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.
Наразі під опікою перебуває 2762 дитини, 264 з них передано під опіку цього року. Із притулків 20 дітей було влаштовано до дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, 32 – під опіку, усиновлено 12 дітей.
В області функціонує 132 прийомні сім’ї, у яких виховуються 252 дитини, та 12 дитячих будинків сімейного типу, в яких проживає 82 дитини. Цього року створено 11 нових прийомних сімей, куди влаштувано 27 дітей, та один дитячий будинок сімейного типу, в якому виховуються 10 дітей.
Управління у справах преси та інформації